Od przyszłego roku nie wszyscy przedsiębiorcy będą mieli obowiązek uzyskania potwierdzenia rejestracji VAT

Dodano: 02.07.2014

Od 2015 roku przedsiębiorcy, dla których nie jest konieczne posiadanie potwierdzenie rejestracji w zakresie VAT, zaoszczędzą 170 zł. Rząd wyszedł z inicjatywą zniesienia obowiązku uzyskiwania takiego potwierdzenia.

Aktualnie przedsiębiorca będący objęty obowiązkiem odprowadzania podatku VAT jest musi najpóźniej w dniu poprzedzającym termin rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług opodatkowanych VAT dostarczyć do urzędu skarbowego formularz zgłoszeniowy VAT-R, który następnie zostaje potwierdzony. Oznacza to, że przedsiębiorca jest zarejestrowany jako płatnik VAT. Zdobycie takiego potwierdzenia wiąże się z kosztem opłaty skarbowej w kwocie 170 zł, którą trzeba zapłacić jeszcze zanim dokona się zgłoszenia rejestracyjnego.

Jednak nie każdy przedsiębiorca zakładający działalność gospodarczą potrzebuje takiego potwierdzenia. Rząd wymyślił zatem, aby znieść obowiązek obligatoryjnego uzyskania potwierdzenia VAT-R. Zmiany polegałyby na tym, iż uzyskiwanie go miałoby następować tylko na wniosek zainteresowanego. Zmiana przepisów w tym zakresie w ustawie VAT została zaakceptowana 10 czerwca przez rząd w ramach utworzenia projektu zmian upraszczających prowadzenie biznesu. Chodzi przede w szczególności o obniżenie kosztów związanych z uruchomieniem i prowadzeniem własnego biznesu. Jednak na wejście w życie nowych regulacji trzeba jeszcze poczekać jakiś czas, bowiem przepisy te mają zacząć obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

Obowiązkiem złożenia wypełnionego wniosku VAT-R podlegają są nie tylko podatnicy zaczynający wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Należy także wiedzieć, że nawet niewielka zmiana danych w złożonym wcześniej formularzu wymaga aktualizacji. Zgodnie z przepisami widniejącymi w ustawie o podatku od towarów i usług, przedsiębiorca musi poinformować o tych zmianach urząd skarbowy w ciągu 7 dni. W przeciwnym razie naczelnik urzędu skarbowego jest uprawniony do tego, aby wykreślić z urzędu podatnika z rejestru.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *