Obniżone składki ZUS mogą płacić także przedsiębiorcy z doświadczeniem w biznesie

Dodano: 31.10.2014

W Polsce osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą opłacać obniżone składki ubezpieczenia społecznego. W niektórych przypadkach mogą to być również ci, którzy posiadają już doświadczenie wprowadzeniu firmy.

Osoby otwierające swój pierwszy biznes mogą przez okres 24 miesięcy płacić obniżone składki na ubezpieczenie społeczne. Ich wysokość zależy od minimalnej płacy, jaka określana jest na dany rok. Różnica w wartościach odprowadzanych przez rozpoczynających działalność a sumą, jaką do ZUS-u musi oddawać przedsiębiorca z dłuższym stażem jest duża np. w skali bieżącego roku wynosi ona ponad 6,8 tys. zł.

Jednak w konkretnych przypadkach z obniżonych składek mogą też skorzystać ci, którzy prowadzili już działalność gospodarczą. Może to nastąpić wówczas, gdy osoba prowadzącą firmę zaczynała współpracę z byłym pracodawcą, ale później od niej odstąpiła.

Kwestię rozwiązał zapis widniejący w poradniku znajdującym się na stronie internetowej Zakładu, który dotyczy tego, że warunek o niewspółpracowaniu z byłym zatrudniającym nie dotyczy jedynie stażu działalności, ale obejmuje pełny 24-miesięczny okres, w którym przedsiębiorca jest uprawniony do obniżonych składek.

Przepisy określają także, że wykorzystać obniżone składki ZUS mogą również osoby, które miały firmę, ale ją zamknęły. Warunek jest taki, że od zakończenia działalności do kolejnego jej założenia musi upłynąć 60 miesięcy, czyli 5 lat. Ta reguła dotyczy tylko firm, które podlegały prawu polskiemu, zatem osoby, które w trakcie ostatnich pięciu lat prowadziły firmę za granicą, będą mogły skorzystać z obniżonych składek od razu po otwarciu firmy w kraju.

Wydając decyzję, czy od zamknięcia poprzedniego biznesu upłynęło 60 miesięcy, ZUS bierze pod uwagę faktyczne zakończenie działalności, a nie wywiązanie się z obowiązków biurokratycznych. Zatem złożenie informacji o zakończeniu działalności nie decyduje o uprawnieniu przedsiębiorcy do opłacania zmniejszonych stawek ubezpieczenia społecznego, bowiem decyduje o tym sam termin faktycznego zakończenia działalności.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *