O czym warto pamiętać korzystając z usługi cloud computing?

Dodano: 24.10.2014

W firmach, gdzie działają działy IT coraz częściej wdrażane jest zarządzanie i przetwarzanie danych w chmurze. Także zwykli konsumenci na co dzień korzystają z usług cloud computing, chociaż często nie wiedza o tym. Czy jednak dane przechowywane w chmurze są wystarczająco chronione?

Decydując się na korzystanie z cloud computing przedsiębiorstwa chcą usprawnić u siebie procesy przetwarzania i zarządzania danymi w taki sposób, aby specjaliści IT mogli jak najszybciej reagować i usuwać wszelkie zagrożenia związane z przeciążeniem serwerów i tym samym maksymalnie skrócić czas oczekiwania na rozwiązanie problemów. Takie rozwiązanie umożliwia firmie efektywniejsze działanie, co przekłada się wyższe zarobki i nie pozostawanie w tyle za konkurencją. Decyzja o przetwarzaniu i zarządzaniu w ramach cloud computing jest świadomie podejmowana przez przedsiębiorców, jednak warto wiedzieć, że wiąże się to również z pewnymi zagrożeniami. Przy tym rozwiązaniu dane firmy zamieszczane są bowiem na serwerach, które są udostępnione online. Zatem jednym z kluczowych czynników, który powinien mieć wpływ na podjęcie tej decyzji jest zaufanie.

Piotr Kupczyk z Kaspersky Lab Polska tłumaczy, aby przed wyborem usług cloud computing dokładnie przyjrzeć się wszystkim dostawcom i wybrać tego, który ma renomę na rynku i może poświęcić czas na analizę tego, jakie dane powinny trafić do chmury, a jakie bezpieczniej będzie przechowywać lokalnie. Dodaje też, że nie wszystkie dane powinny być przenoszone do chmury, zwłaszcza jeśli nie jest potwierdzone korzyściami dla płynności biznesu.

Odnośnie bezpieczeństwa danych będących w chmurze zdania są podzielone. Zwolennicy tego rozwiązania sądzą, że największe podmioty oferujące tą usługę, takie jak Microsoft, Google, Amazon Web czy VMWare mają u siebie najlepszych specjalistów IT, a także przeznaczają ogromny budżet na zapewnienie bezpieczeństwa danych znajdujących się w chmurze.

Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający w firmie mytaxi, która na co dzień korzysta z rozwiązań cloud computing, zauważa jednak, że tak naprawdę nikt nie dysponuje całkowitą kontrolą nad siecią, a dane przechowywane w chmurze nigdy nie będą bardziej chronione od tych zamieszczonych na naszym prywatnym, realnym dysku. Należy pamiętać, że dane przekazywane do chmury znajdują się w rzeczywistych centrach danych, a to oznacza, że obracają się też w różnych systemach prawnych i objęte są lokalną jurysdykcją. Warto zatem zapoznać się z regulacjami prawnymi panującymi w państwie, gdzie przechowywane są nasze dane. Fizyczność danych stanowi także zagrożenie ze strony osób niepowołanych, dlatego wybierając firmę, która będzie zarządzała naszymi danymi warto zwrócić uwagę nie tylko na zabezpieczenia sieciowe, ale też fizyczne. Dane mogą zostać utracone także na skutek awarii urządzeń, dlatego należy sprawdzić, czy są one przechowywane na kopiach bezpieczeństwa.

Natomiast konsument korzystający z usługi cloud computing koniecznie powinien zadbać o mocne hasło otwierające mu wejście do chmury, a także, aby nie było ono takie samo jak te wykorzystywane do innych usług online. Bezpieczeństwo naszych danych zależy także od odpowiedniego szyfrowania. Warto upewnić się, że usługodawca gwarantuje szyfrowanie procesu logowania (SSL), a także najważniejsze certyfikaty bezpieczeństwa (VPN).

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *