Nowa kasa rejestrująca – kto powinien zakupić?

Dodano: 24.09.2013

Co prawda przepisy dotyczące kas fiskalnych obowiązują już kilka miesięcy, jednak wciąż rodzą wiele wątpliwości i kontrowersji. Najwięcej protestów dotyczy przymusu wymiany sprzętu. Jak jest naprawdę? Czy właściciel firmy musi płacić za nową kasę rejestrującą?

Na wstępie warto powiedzieć, że w zgodzie z najnowszymi przepisami należy wydawać paragony w zmienionej formie. Przede wszystkim musi zawierać informację, że jest rachunkiem fiskalnym oraz przez kogo został wydany (dane firmowe, jednak najważniejszy jest NIP). Dodatkowo należy umieścić cenę sprzedawanych towarów oraz wartość zniżek i innych ulg.

Poza tym istotne jest, aby wszystkie produkty były zapisane w kasie i możliwe do identyfikacji jedynie na podstawie wydanego rachunku. Sposób kodowania asortymentu zależy od sprzedawcy.

Końcowym etapem wprowadzonych przepisów będzie wymiana kas fiskalnych na nowe maksymalnie do października tego roku. Odstępstwo od normy stanowią przedsiębiorcy, którzy nie mogą zamieścić numeru NIP na paragonie lub nie posiadają fizycznych możliwości używania takiego sprzętu.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *