Nowa dyrektywa o bezpieczeństwie jądrowym przewiduje kontrole reaktorów co sześć lat

Dodano: 09.07.2014

We wtorek ministrowie UE ds. gospodarczych i finansowych przyjęli nowelizację dyrektywy o bezpieczeństwie jądrowym. Zakłada ona konieczność przeprowadzania wzajemnych przeglądów reaktorów jądrowych przez państwa unijne co sześć lat. Kraje te mają trzy lata na wprowadzenie nowych przepisów do swoich systemów prawnych.

Założenie, które znalazło się w znowelizowanej dyrektywie dotyczące przeprowadzania wzajemnej oceny bezpieczeństwa reaktorów przez państwa UE przynajmniej raz na sześć lat określa, iż pierwsze takie badanie miałoby odbyć się już w 2017 roku. Dodatkowo raz na dziesięć lat kraje UE przeprowadzą ocenę krajowych ram bezpieczeństwa.

Oceny bezpieczeństwa będą obejmowały poszczególne elementy funkcjonowania elektrowni jądrowych, na przykład, w jakim zakresie system elektrowni umożliwia szybką i bezpieczną dekompresję reaktora w razie wypadku. O tym, co będzie stanowiło przedmiot kontroli będą decydować kraje członkowskie UE wraz z Grupą Europejskich Regulatorów Bezpieczeństwa Jądrowego (ENSREG).

Znowelizowane przepisy unijne przewidują również wzmocnienie samodzielności i roli krajowych regulatorów. W znowelizowanej dyrektywie znalazły się też zapisy dotyczące obowiązku jaki będzie ciążył na krajowych urzędach dozoru jądrowego i operatorach elektrowni w zakresie opracowania strategii komunikacyjnej, w której sformułowane zostaną zasady informowania społeczeństwa zarówno w wypadku awarii siłowni, jak i rutynowego jej funkcjonowania. Tym samym nowe przepisy przewidują, że społeczeństwo będzie miało wpływ na podejmowanie decyzji o instalacjach jądrowych w konkretnym kraju.

Dwa lata temu na obszarze UE przeprowadzono tzw. stress testy, które pokazały, że do praktyk oraz metod stosowanych w elektrowniach jądrowych można wprowadzić jeszcze wiele usprawnień. W testach badano środki bezpieczeństwa w sytuacji ciężkich wypadków, czyli m.in. klęsk żywiołowych, wypadków i awarii lotniczych. Badaniom poddana była wytrzymałość systemów chłodzenia reaktorów, obserwacja aktywności sejsmicznej czy plany awaryjne.

Obecnie na obszarze UE funkcjonują 132 reaktory w 14 krajach. W Polsce budowa reaktora jest planowana.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *