Niższy podatek za korzystanie z usług kurierskich

Dodano: 02.04.2013

Każda firma zajmująca się sprzedażą wysyłkową musi korzystać z usług oferowanych przez Pocztę Polską lub firmy kurierskie. Lecz to nie wszystko, także przedsiębiorstwa z innej branży zmuszone są do kupowania towarów przez internet. Największym poważaniem cieszą się kurierzy, którzy za nieznacznie większą opłatę dostarczają przesyłki w krótszym czasie (nawet do 24 h). Nie każdy, kto prowadzi biznes wie, że może korzystać z propozycji firm kurierskich po konkurencyjnej cenie.

Usługi kurierskie skierowane są głównie do osób, które przeważnie zmuszone są coś wysyłać. A więc zwykle przedsiębiorcy prowadzący sklepy internetowe czy sprzedaż dzięki uprzejmości platform handlowych. Ale to nie reguła. W zasadzie zainteresowanie nie zależy od branży i lokalizacji. Na terenie całej Polsce przesyłki cieszą się identyczną popularnością. Nawet ,gdy osobiście można odebrać paczkę łatwiej zamówić kuriera.

Nie każdy przedsiębiorca jednak wie, że usługi kurierskie można ,,wpisać w koszty”, a tym samym zmniejszyć VAT. Warto jedynie zwrócić uwagę na to, że charakter usług zależy od tego, co następnie zostanie zawarte w księdze przychodów i rozchodów. A mamy do czynienia z dwoma rodzajami kosztów:

– uboczne (kiedy przedsiębiorstwo kupuje towary i materiały, które są przywożone kiedy to firma wysyła paczki i dokumenty dla kontrahentów). Tego typu świadczenia obarczone są 23% podatkiem VAT. Do odliczenia podatku VAT można doprowadzić, gdy sami zajmujemy się wysyłką. Natomiast, gdy sprzedajemy jesteśmy zmuszeni nakładać stawkę VAT zgodną z oferowanymi produktami.

Zdarzają się przypadki, gdy przesyłki kurierskie są w pełni oprocentowane. To głównie sytuacja opisana wcześniej, czyli przesyłanie materiałów do klienta, ponieważ wysyłka daje zysk, a jednocześnie jest również przychodem dla firmy.

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *