NIP będzie nadawany automatycznie

Dodano: 29.09.2014

Od początku grudnia bieżącego roku podatnicy będą mieli automatycznie nadawany numer identyfikacji podatkowej, bez konieczności składania dodatkowych oświadczeń. Jednak w zakresie uprawnień urzędu skarbowego pozostanie możliwość uchylenia tego numeru.

Przepisy, które wejdą w życie będą miały znaczenie dla firm, które korzystają z usług wirtualnych biur. Dziś zdarza się tak, że sprawa nadania NIP ciągnie się przez kilka miesięcy, ponieważ urzędy wymagają złożenia dodatkowych dokumentów określających, jakie działania prowadzone są pod wirtualnym adresem.

Od 1 grudnia nastąpią zmiany. Spółkom wpisywanym do Krajowego Rejestru Sądowego NIP będzie nadawany automatycznie, zaraz po wpłynięciu danych do Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP). W ciągu trzech dni od przekazania danych z bazy KRS fiskus ma prawo wszcząć postępowanie wyjaśniające, czy firma otrzymała już NIP. Jeżeli nie, zostanie on nadany i natychmiastowo przekazany z CRP KEP do bazy KRS. Potwierdzeniem tego, że podmiot posiada identyfikator podatkowy, będzie pojawienie się numeru w KRS.

Naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł zdecydować o uchyleniu NIP już po jego nadaniu. Będzie mogło tak być w przypadku, gdy podatnik poda nieprawdziwe lub fikcyjne dane o adresie siedziby firmy.

Decyzja naczelnika urzędu skarbowego nie rozstrzyga jednak finalnie kwestii uchylenia numeru NIP podatnikowi. Ma on bowiem czas na wyjaśnienie sytuacji bez potrzeby czekania na nadanie NIP.

Głównym problemem urzędów skarbowych wynikającym z korzystania z wirtualnych biur są liczne próby wyłudzania VAT. Nie jest to regułą, jednak przykładowo może to być przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy, którego adres widnieje w wirtualnym biurze. Dodatkowo korzysta on z szerokiego zakresu możliwości, jakie zapewnia outsourcing, np. nabywa usługi transportu, pakowania, przetrzymywania i reklamacji. Ceny ustalane są z kontrahentami w miejscach publicznych lub za pośrednictwem komunikatorów. W takim przypadku konkretnego miejsca wykonywania działalności gospodarczej nie można określić.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *