Najpopularniejsze sposoby inwestowania oszczędności w Polsce

Dodano: 28.07.2015

SavingsPosiadasz własne oszczędności? To dobrze, świadczy to o twojej umiejętności zarządzania własnym budżetem oraz silnej woli. Jednak nie powinieneś pozwolić swoim oszczędnościom leżeć bezczynnie. Jeśli czujesz się zabezpieczony finansowo i nie będziesz potrzebował ich przez pewien czas, najlepiej będzie te oszczędności zainwestować. Jak?

Możliwości jest wiele, banki zasypują nas różnorodnymi ofertami. Każdy znajdzie coś dla siebie, a inwestować naprawdę warto, dlatego należy bliżej przyjrzeć się tematowi i rozejrzeć za idealną ofertą dla nas. W tym artykule zaprezentujemy kilka możliwości.

Lokaty terminowe

Najpopularniejsza forma inwestowania oszczędności. Wpłacamy pieniądze na lokatę na określony czas, a po zakończeniu umowy bank jest zobowiązany wypłacić nam cały kapitał wraz z naliczonymi odsetkami. Jest to w pełni bezpieczne, a zysk jest gwarantowany. Należy jednak pamiętać, że najczęściej nie będziemy mogli wypłacać pieniędzy w trakcie trwania umowy lub będzie się to wiązało z konsekwencjami.

Konta oszczędnościowe

Jest to rodzaj konta o podwyższonym oprocentowaniu, połączenie lokaty i rachunku bieżącego. Plusem jest to, że nie ma określonego czasu utrzymywania pieniędzy na koncie, a wpłacać i wypłacać z konta można w każdym momencie. Odsetki naliczane są za każdy dzień utrzymywania środków na rachunku. Należy jednak pamiętać, że najczęściej tylko pierwsza wypłata w miesiącu jest bezpłatna, za kolejne bank może pobierać od nas nawet kilkanaście złotych.

Obligacje skarbowe

Są to papiery dłużne, potwierdzające udzielenie przez nabywcę pożyczki ich Emitentowi, czyli Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Ministra Finansów. Emitent zobowiązuje się zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami w ściśle określonym terminie. Skarb Państwa występujący w roli dłużnika jest jednocześnie gwarantem wykupu obligacji od nabywców i wypłacenia obiecanych odsetek. Odpowiada za te zobowiązania całym majątkiem. Dlatego obligacje skarbowe są traktowane jako najbezpieczniejsza inwestycja i lokata kapitału. To oferta dla tych, którzy szukają średni-, jak i długookresowych form oszczędzania.

Lokaty strukturyzowane

Lokata ta jest złożona z co najmniej dwóch instrumentów finansowych. Większa część kapitału lokowana jest w bezpieczne, pewne instrumenty, takie jak np. obligacje skarbowe. Pozostała część jest inwestowana w produkty o wyższym przewidywanym zysku, ale też większym ryzyku, nie ma gwarancji, że nie przyniosą one strat. Należy zastanowić się, nim zdecyduje się na taki rodzaj lokaty, bo może się okazać, że większe zyski przyniesie nam tradycyjna lokata terminowa. Istnieje jednak również możliwość dużego zysku.

Polisolokaty

Są one pewnego rodzaju połączeniem lokaty oszczędnościowej z polisą na życie. Jednak umowa jest podpisywana nie z bankiem, a firmą ubezpieczeniową. Lokaty te są zazwyczaj długoterminowe. Przeważnie jesteśmy też zobowiązani wpłacić większą kwotę pieniędzy, niż na tradycyjną lokatę, ale wyższe jest zazwyczaj również oprocentowanie. Nie są one objęte ochroną w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, lecz w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Oznacza to, że w razie upadku firmy ubezpieczeniowej otrzymamy jedynie 50% wartości ulokowanego kapitału.

Sprawdź ranking najlepszych lokat na oszczednoscionline.pl jeśli szukasz bezpiecznych form oszczędzania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *