Na czym polega leczenie kanałowe?

Dodano: 15.04.2017

Leczenie kanałowe jako metoda leczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi to sposób na uratowanie zęba. Leczenie takie może w niektórych przypadkach być w ogóle jednym sposobem na uratowanie zęba. Leczenie endodontyczne polega na oczyszczenie kanałów korzeni zębowych oraz komory zęba z chorej miazgi. Po dokładnym oczyszczeniu z chorej tkanki i opracowaniu a potem dezynfekcji dokonuje się wypełnienia wolnych przestrzeni materiałem biozgodnym najczęściej takim jak gutaperka. Tą metodą leczy się nieodwracalne zapalenia miazgi zębowej.

 

Nieodwracalne zmiany to takie, których nie można wyleczyć metodami biologicznymi przez pokrycie pośrednie czy bezpośrednie miazgi zęba. Ból zęba to sygnał alarmowy i jednocześnie informacja, żę należy jak najszybciej podjąć leczenie. Tymczasem choroba miazgi nie zawsze daje sygnały bolesne. Wszystko będzie zależeć od tego jak zaawansowany jest proces chorobowy. Trzeba pamiętać, że miazga zęba to tkanka żywa, która jest bogato unaczyniona i unerwiona wykazująca wyjątkową wrażliwość na bodźce bólowe. Ból, często nagły silny, który pacjenci określają jako nie do wytrzymania pojawiać się będzie w zębie z miazgą żywą, która jest dopiero w początkowym okresie choroby zapalnej. Zapalenie zaawansowane, które toczy się już od jakiegoś czasu, ale obejmuje żywą miazgę może nie dawać nam oznaków bólowych.

Oczywiście kanałowe leczenie nie będzie należeć do przyjemnych spraw, ale nie musi być również bolesne. Przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym. U osób, z którymi kontakt jest utrudniony albo pojawia się dentofobia a wiec paniczny strach przed zabiegami stomatologicznymi leczenie kanałowe można wykonywać pod narkozą a więć w ramach znieczulenia ogólnego. Pacjenci nie lubią takiego leczenia, jeśli jednak jest już taki stan to będzie to jedyny sposób na leczenie będzie właśnie endodontyczne leczenie bądź też usuwanie zęba. Jeśli nie będziemy takim zębem się zajmować dojdzie do stanu zapalnego, który rozciągnie się i może przenieść się na wiele narządów.

Poza leczeniem kanałowym nie ma innego sposobu na to, by poradzić sobie z nieodwracalnym stanem zapalenia miazgi. W sytuacji, gdy istnieją przeszkody w postaci źle formowanych kanałów, tak że ich opracowanie dokładne nie będzie możliwe podjąć można również decyzję o usuwaniu takiego zęba. Może to będzie bardziej oszczędne niż całkowity proces leczenia. W przypadku, gdy zmiany występują w tkankach okołowierzchołkowych realizuje się hemisekcję albo radisekcję. Oba zabiegi są wykonywane na zębach wielokorzeniowych.

Jeśli chodzi o leczenie kanałowe konieczne będzie również wykonanie radiologicznego zdjęcia zęba, ponieważ w ten sposób będzie można dokładnie ocenić jak wyglądają kanały korzeniowe zęba i jego otoczenie chodzi między innymi o okolicę okołowierzchołkową. Przed leczeniem kanałowym dentysta przeprowadzi z pacjentem wywiad, by mieć równie kompletną wiedzę na temat jego ogólnego stanu zdrowia i poznać czy ewentualnie występują jakieś alergie u takiej osoby. Jeśli przeprowadzane leczenie będzie realizowany w ramach ogólnego znieczulenia wtedy konieczne będzie dostarczenie wyników badań laboratoryjnych i dodatkowo z pacjentem wtedy będzie rozmawiał anestezjolog, który będzie kwalifikował do zastosowania narkozy. W takiej sytuacji konieczne jest już prowadzenie dokładniejszych badań, by określić czy dana osoba kwalifikuje się do wykonywania takiego właśnie znieczulenia.

Polecamy również: webcookies.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *