Możemy być jedną z najbogatszych gospodarek świata

Dodano: 18.06.2014

Polska znalazła się w gronie sześciu państw, które uzyskując średnie dochody w ciągu kolejnych dekad mogą dołączyć do najzamożniejszych gospodarek.

Takie przewidywania przedstawił Ehiwario Efeyini, analityk firmy ubezpieczeniowej US Trust w USA. Ekspert przyjrzał się kilkudziesięciu gospodarkom o średnich dochodach oraz ocenił, które z nich mają szanse na dołączenie do światowej czołówki najzamożniejszych gospodarek na całym globie.

W grupie krajów z największymi szansami na awans cywilizacyjny znalazły się: Chile, Meksyk, Mauritius, Malezja i Seszele. Jednak zakwalifikowała się do niej też Polska.

Według eksperta kluczowym warunkiem sukcesu są wysokie standardy w zarządzaniu.

Wiele państw potrafi awansować z biedy do grupy o średnich dochodach jedynie przez podwyższenie skuteczności wykorzystania czynników produkcji. Jednak, kiedy już postawi sobie ambitny cel, trudno jest utrzymywać szybkie tempo wzrostu. Dlatego nie wszystkim krajom udaje się piąć wyżej, a wiele państw zostaje uwięzionych w tzw. pułapce średniego dochodu – komentuje Efeyini.

W wyznaczaniu krajów, które posiadają największe szanse na awans cywilizacyjny ekspert uwzględnił ich podobieństwo do państw, które uzyskały taki awans we wcześniejszych dekadach. Cechy charakterystyczne dla tych państw to m.in. członkostwo w międzynarodowych organizacjach gospodarczych (np. WTO), posiadanie bogactw naturalnych, a także skoncentrowanie się na budowaniu swoich technologii zamiast ich importu z zagranicy.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *