Młodzi Polacy nie mają perspektyw na przyszłość

Dodano: 12.08.2014

Okazuje się, że co czwarty uczeń ostatniej klasy szkoły średniej uważa, że pokolenie jego rówieśników jest naznaczone przyszłym niepowodzeniem.

Według cyklicznego badania „Młodzież 2013” przeprowadzanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej we współpracy z Krajowym Biurem Przeciwdziałania Narkomanii, młodzi Polacy tak źle nie myśleli o sobie od lat. W ankiecie uczestniczyło 1,3 tys. uczniów z 65 różnego typu szkół.

Co zaskakujące, chociaż sytuacja finansowa młodych Polaków znacznie się polepszyła i nigdy nie była tak dobra jak teraz, to ich wyobrażenia o przyszłości nie są optymistyczne. Coraz mniej młodych ludzi z naszego kraju wierzy we własne siły oraz jest zaangażowanych w życie publiczne. Z kolei coraz więcej z nich widzi swoją przyszłość w coraz ciemniejszych kolorach. Badanie wykazuje, że 74 proc dziewczyn i 55 proc. chłopców obawia się bezrobocia, a 33 proc. pytanych jako rozwiązanie braku zatrudnienia w kraju wskazuje emigrację.

Młodzież niekorzystnie ocenia także sytuację w Polsce. Trzy z czterech pytanych osób uważa, że sytuacja w państwie zmierza w złym kierunku. Według 92 proc. młodych większość polityków bez względu na to, co mówi, dba tylko o swoją karierę. 84 proc. uczniów uważa, że partie to mechanizmy służące wyłącznie do zdobywania głosów wyborców.

Co trzeciego młodego biorącego udział w badaniu nie interesuje polityka, a trzy czwarte uczniów szkół średnich nie potrafi zdefiniować swoich poglądów politycznych.

Wyniki badania wskazują także, iż coraz więcej młodych ludzi przekierowuje swoje życie do wirtualnej rzeczywistości. 20 proc. pytanych zadeklarowało, że bez Internetu ich życie byłoby puste, nudne i pozbawione radości.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *