Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

Dodano: 30.01.2015

Każdy z Nas chciałby szybko i sprawnie zaoszczędzić trochę pieniędzy. Dobrze jednak wiadomo, że samodzielne zaciskanie pasa, bardzo często kończy się co najmniej fiaskiem. Z pomocą wychodzą nam banki oferując lokaty i rachunki oszczędnościowe. I tu rodzi się pytanie –  na co się zdecydować, by nasz zysk był oczywiście jak największy? Lepsza będzie lokata, czy może konto oszczędnościowe?

Wszystko zależy od tego, jak bardzo zależy nam na elastyczności konta, na którym znajdzie się nasz kapitał początkowy. Niektórzy lubią mieć możliwość swobodnego dostępu do własnych pieniędzy bez utraty odsetek, jakie zdążyły się już uzbierać. Inni natomiast za główny cel wezmą sobie jak najwyższe oprocentowanie, dzięki któremu uzyskają jak największą ilość gotówki. Co zatem wybrać? Lokatę czy konto oszczędnościowe?

Lokata

Lokata jest gwarantem pewnego, bezpiecznego i legalnego zysku. Cały proceder jest banalnie łatwy: wpłacamy pieniądze na lokatę na określony w umowie czas i czekamy, aż nasz kapitał zwyczajnie wzrośnie. To na ile decydujemy się założyć lokatę zależy tylko od nas. Nasze pieniądze możemy w ten sposób ulokować na miesiąc, dwa, pół roku a nawet dłużej. Teoretycznie – im dłużej trwa nasza lokata, tym większy będziemy mieć zysk. Oczywiście swoje w tym wszystkim odgrywa również oprocentowanie, które im wyższe, tym lepsze dla klienta banku.

Konto oszczędnościowe

Czym więc lokata różni się od konta oszczędnościowego? Istnieje taki termin jak „zamrożenie pieniędzy” i dotyczy on właśnie lokat. Polega on na tym, że przez czas trwania naszej lokaty, nie można wybrać pieniędzy ze specjalnego konta. Dopuszczenie się tego grozi utratą wszystkich zgromadzonych do tego momentu odsetek. Takiego problemu nie mają za to osoby, które swój kapitał powiększają poprzez konto oszczędnościowe. Mogą one bowiem korzystać ze środków zgromadzonych na tym koncie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów i bez zbędnego ryzyka. Wszystko jednak kosztem niższego (w porównaniu do lokat) oprocentowania.

Procent zmienny, procent stały

Innym dylematem, który stoi przed osobami, chcącymi zacząć oszczędzać jest zdecydowanie się na rodzaj procentowania. Istnieje bowiem możliwość oszczędzania na lokacie o procencie stałym lub zmiennym. Ten drugi może być zarówno podwyższany, jak i pomniejszany w zależności od sytuacji rynkowej. Rachunek oszczędnościowy, ze względu na swój elastyczny charakter, zawsze jest oprocentowany zmiennie. Wprowadza to zatem element niepewności w całym procesie powiększania swojego kapitału. Z jednej strony można liczyć na odrobinę szczęścia i nagły wzrost procentu, ale z drugiej istnieje ogromne ryzyko obniżenia oprocentowania w porównaniu do jego stanu początkowego. Należy również mieć na uwadze, że konto oszczędnościowe oznacza brak posiadania karty płatniczej.

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Nie ma tu wyrazistego werdyktu. Wszystko zależne jest od indywidualnych potrzeb każdego klienta. Pewne jest natomiast jedno: zarówno jeden, jak i drugi sposób są świetnymi sposobami do nauczenia się oszczędzania i powiększania swojego kapitału.

Artykuł opracowany przez portal Direct.Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *