Liczniki pre-paid umożliwiają ograniczenie wydatków na energię elektryczną

Dodano: 30.05.2014

Korzystanie z liczników pre-paid cieszy się coraz większą popularnością. Jak wygląda rozliczanie się z wykorzystania energii na zasadzie przedpłatowej?

Licznik przedpłatowy działa na podobnej zasadzie, jak telefon komórkowy na kartę, aby pobierać energię potrzebne jest wcześniejsze doładowanie konta. Pozwala to na samodzielne kontrolowanie zużycia energii oraz nabywanie jej zgodnie z własnym zapotrzebowaniem i możliwościami finansowymi. Klient, który posiada licznik przedpłatowy, sam postanawia o ilości zużytej energii i okresie tego poboru. Jednakże, ma też obowiązek uiszczać stałe opłaty, bez względu na to, czy korzysta on z energii elektrycznej.

Zamontowanie przedpłatowego urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego może mieć miejsce z inicjatywy wrażliwego odbiorcy energii elektrycznej, który w tym celu składa u dystrybutora właściwy wniosek. Operator ma obowiązek zainstalować taki licznik w terminie 21 dni od dnia dostarczenia wniosku.

Co więcej o zainstalowaniu licznika przedpłatowego może też zadecydować firma energetyczna, w sytuacji gdy odbiorca co najmniej dwukrotnie w ciągu 12 miesięcy nie uregulował rachunku za zużytą energię elektryczną, nie dysponuje tytułem prawnym do nieruchomości lub użytkowane mieszkanie lub dom nie spełniają warunków do cyklicznego kontrolowania stanu systemu pomiarowo-rozliczeniowego.

Konsument posiadający zainstalowany licznik przedpłatowy i rozliczających się usługą pre-paid, może zakupić energię na kilka sposobów: za pośrednictwem Biura Obsługi Klienta, w punktach handlowych, gdzie oferują taką usługę lub drogą elektroniczną. Po otrzymaniu wygenerowanego kodu doładowania trzeba wprowadzić go do licznika i taką metodą doładować konto.

Liczniki przedpłatowe dzięki samodzielnej kontroli zużycia energii i wydatków na nią pozwalają ustrzec się przed zadłużeniem. Konsument nie może korzystać z energii, jeżeli za nią nie zapłaci.

Jeszcze kilka lat temu liczniki przedpłatowe były zakładane obowiązkowo w tych lokalach na których istniało zadłużenie. Obecnie decydują się na nie konsumenci, którzy chcą kontrolować wydatki m.in. najemcy mieszkań, właściciele domków letniskowych czy posiadacze garaży. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne dla osób, które wynajmują lokale mieszkalne lub użytkowe, bo dzięki licznikom pre-paid nie muszą pilnować płatności ani obawiać się długów pozostawionych przez lokatorów.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *