Kto powinien starać się o zasiłek pielęgnacyjny?

Dodano: 18.11.2013

W kraju istnieje wiele zasiłków i świadczeń, które przydzielane są obywatelom po złożeniu właściwego wniosku. Typ i wielkość uzależnione są od potrzeb i sytuacji życiowej. Praktycznie każdy wypłacany jest na podstawie dokumentów lub po zbadaniu sytuacji przez pracowników państwowych. Jednym z nich jest zasiłek pielęgnacyjny. Czym się charakteryzuje? Kto może się o niego starać?

Po pierwsze trzeba wyjaśnić, że zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobom, które mają kłopoty z samodzielną egzystencją i potrzebują pomocy w wykonywaniu codziennych czynności życiowych (np. higiena osobista, posiłki, sprzątanie).

Aby uzyskać zasiłek trzeba mieć niepełnosprawne dziecko lub ukończyć 75 lat. Oprócz tego należy przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności oraz całą dokumentację od lekarza. Świadczenie przyznawane jest bezterminowo, chyba że konkretny przypadek zmusza do podjęcia innej decyzji.

Podsumowując, aby uzyskać zasiłek pielęgnacyjny należy udowodnić dysfunkcje psychoruchowe lub posiadać zaświadczenie o niepełnosprawności. Najpierw jednak warto napisać i złożyć odpowiedni wniosek, który zostanie rozpatrzony, a wynik wysłany zainteresowanemu.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *