Kto ma szansę na rentę szkoleniową?

Dodano: 15.11.2013

O rencie szkoleniowej trzeba powiedzieć w stosunku do pracowników, którzy utracili zdolność do pracy zawodowej, ale po zmianie profesji ciągle mogą pozostawać aktywni zawodowo. Są jednak pewne wymogi, które trzeba spełnić, aby starać się o zasiłek. Co zrobić, aby uzyskać rentę szkoleniową?

Aby pozyskać prawo do renty szkoleniowej trzeba przedstawić niezdolność do wykonywania zawodu, mieć ustabilizowaną sprawę składkową i nieskładkową oraz potwierdzić, kiedy zrodził się problem z dalszą pracą na dotychczasowym stanowisku.

O przyznaniu zasiłku może decydować tylko lekarz orzecznik, zatrudniony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który bada chorego, ocenia stan zdrowia oraz prawdopodobieństwo zatrudnienia w innej branży. Dodatkowo sprawdzany jest wiek, ukończone szkoły, lata pracy, predyspozycje psychofizyczne i zakres niepełnosprawności.

Reasumując można powiedzieć, że renta przeznaczona jest na ograniczonej grupy pracowników, którzy mają szansę na dalszy rozwój zawodowy oraz przeszli pozytywnie weryfikację. Pieniądze wypłacane są z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *