O rencie szkoleniowej trzeba powiedzieć w stosunku do pracowników, którzy utracili zdolność do pracy zawodowej, ale po zmianie profesji ciągle mogą pozostawać aktywni zawodowo. Są jednak pewne wymogi, które trzeba spełnić, aby starać się o zasiłek. Co zrobić, aby uzyskać rentę szkoleniową?
Aby pozyskać prawo do renty szkoleniowej trzeba przedstawić niezdolność do wykonywania zawodu, mieć ustabilizowaną sprawę składkową i nieskładkową oraz potwierdzić, kiedy zrodził się problem z dalszą pracą na dotychczasowym stanowisku.
O przyznaniu zasiłku może decydować tylko lekarz orzecznik, zatrudniony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który bada chorego, ocenia stan zdrowia oraz prawdopodobieństwo zatrudnienia w innej branży. Dodatkowo sprawdzany jest wiek, ukończone szkoły, lata pracy, predyspozycje psychofizyczne i zakres niepełnosprawności.
Reasumując można powiedzieć, że renta przeznaczona jest na ograniczonej grupy pracowników, którzy mają szansę na dalszy rozwój zawodowy oraz przeszli pozytywnie weryfikację. Pieniądze wypłacane są z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
red. Justyna Błahut
skarbowy.biz