Kryzys na Ukrainie i sankcje na Rosję opóźniają przygotowanie projektu budżetu

Dodano: 07.08.2014

Wicepremier i minister gospodarki, Janusz Piechociński poinformował, że projekt budżetu państwa na 2015 rok musi uwzględnić niekorzystny wpływ, jaki na gospodarkę naszego kraju wywołują kłopoty w kontaktach z Rosją. Z tego powodu projekt zostanie złożony w najpóźniejszym z możliwych terminów, które dopuszczalne są w Konstytucji RP.

W trakcie odbywającej się w środę konferencji prasowej wicepremier i minister gospodarki oświadczył, że projekt budżetu zostanie złożony we wrześniu. W jego ocenie projekt powinien być złożony najpóźniej jak to możliwe, po to, aby był w oparciu o jak najbardziej prawdopodobne założenia.

Piechociński przewiduje, że w wyniku kryzysu na Ukrainie, a także przez sankcje nałożone na Rosję, polska gospodarka może rozwijać się o 0,6 pkt. proc wolniej niż zakładały prognozy.

Według niego embargo na polską żywność (dotyczy to zarówno owoców, jak i wieprzowiny) spowoduje inflację w tym sektorze, która może zamienić się w deflację. Oznacza to, że Polska może funkcjonować w warunkach deflacji po raz pierwszy od ponad dwudziestu lat.

Poprzednie wypowiedzi ministra gospodarki wskazują na to, że w obecnym roku nasz eksport na Ukrainę może spaść o 40 proc., z kolei do Rosji – o 20 proc.

Z kolei ze wstępnych wyliczeń przeprowadzonych przez analityków BNP Paribas wynika, że przez sankcje na Rosję, polski PKB może spaść nawet o 0,4 pkt proc. w 2014 r. i 0,8 pkt proc. w 2015 r. Będzie to efekt spadku szczególnie spadku eksportu. Dodano też, że mniejszy przyrost eksportu będzie miał również wpływ na import i popyt wewnętrzny. Wskazano, iż skutkiem osłabienia eksportu będzie rozluźnienie rynku pracy, ponieważ eksport stanowi 45 proc. polskiego PKB. Mniej korzystne warunki wokół eksportu mogą obniżyć popyt na siłę roboczą, wpływając negatywnie na inwestycje przedsiębiorstw i spożycie gospodarstw.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *