Konto bankowe – jak złożyć wniosek?

Dodano: 18.11.2019

Złożenie wniosku o konto bankowe to obecnie bułka z masłem. Poznaj najlepsze sposoby na założenie konta w banku – i to nawet bez wychodzenia z domu!

Jak założyć konto bankowe?

Założenie konta w banku jest niezwykle łatwe i może to zrobić każda osoba pełnoletnia, która dysponuje zdolnością prawną oraz zdolnością do czynności prawnych – więcej informacji na ten temat znajdziesz w kodeksie cywilnym. Ponadto konto bankowe mogą założyć nawet osoby małoletnie, o ile wypełniona zostanie stosowna dokumentacja. Sama procedura złożenia wniosku o nowe konto jest krótka i niebywale prosta, a do wyboru jest co najmniej kilka możliwości. Jeszcze nie tak dawno właściwie jedynym sposobem na założenie konta była wizyta w placówce banku. Trzeba przyznać, że zwykle zajmowało to wiele czasu (szczególnie czekanie w kolejce), jednak niewątpliwą zaletą jest w takiej sytuacji możliwość rozmowy z pracownikiem, który odpowie na wszystkie pytania. Obecnie alternatywą jest kontakt z bankiem za pomocą infolinii i przede wszystkim droga internetowa.

Złóż wniosek przez Internet

Obecnie wniosek o konto bankowe najwygodniej złożyć za pomocą sieci. W tym celu możesz odwiedzić witrynę www wybranego banku lub pobrać aplikację mobilną na swojego smartfona. Następnie znajdź odpowiednią zakładkę, zwykle oznaczona jest jako „złóż wniosek”, „otwórz konto” lub podobnie. Pierwszym krokiem jest uzupełnienie niezbędnych danych osobistych, warto mieć wtedy przy sobie dowód tożsamości. Oprócz tego bank może wymagać uzupełnienia informacji dotyczących sposobu wykorzystania konta, co pozwoli na lepsze dopasowanie ofert i promocji w przyszłości. Ostatnim elementem składania wniosku jest wybór, w jaki sposób finalnie zawrzesz umowę z bankiem. Możliwości jest kilka:

  • podpisanie umowy w określonym oddziale banku,
  • podpisanie umowy dostarczonej przez kuriera,
  • weryfikacja podczas rozmowy wideo,
  • wykonanie przelewu weryfikacyjnego.

Każda z przedstawionych metod ma swoje plusy i minusy. Jeśli mieszkasz obok placówki banku, warto się do niej wybrać, aby przyspieszyć formalności. Jeżeli natomiast nie masz na to zbyt wiele czasu, zaczekaj na przybycie kuriera z dokumentami do podpisu. Pamiętaj, że może on zweryfikować twoją tożsamość i poprosić o okazanie dowodu osobistego.

Pełna procedura założenia konta może się nieco różnić zależnie od wybranego banku, ramowo można ją jednak podzielić na:

  • złożenie wniosku,
  • weryfikacja danych i podpisanie umowy,
  • aktywacja.

Po zakończeniu formalności zwykle w ciągu kilkunastu dni otrzymasz kartę debetową, czasem jest ona jednak dostarczana przez kuriera już w chwili podpisywania dokumentów. Najczęstsze błędy występujące podczas zakładania konta w banku to podanie nieprawidłowych danych we wniosku, wykonanie przelewu weryfikacyjnego z konta z innymi danymi oraz podanie nieprawidłowego adresu do wysyłki. Jeśli dojdzie do jakichkolwiek utrudnień, skontaktuj się z konsultantem banku w celu ich wyjaśnienia. Pamiętaj również, że o ile złożenie wniosku o konto bankowe jest bardzo proste, to o wiele ważniejsze jest wybranie najlepszej oferty. Warto w tym celu skorzystać z zasobów Internetu lub wybrać się do oddziału kilku banków, aby poznać szczegółowe warunki otwarcia konta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *