Konsekwencje przesłania podatku na niewłaściwe konto

Dodano: 02.04.2013

Każdy prowadzący firmę ma możliwość zadecydowania w jakiej formie przekaże swoje wierzytelności podatkowe (przelew bankowy, wpłata na podatek lub przekazanie gotówki samodzielnie). Większe przedsiębiorstwa nie mają wyboru, muszą płacić bezgotówkowo. Pieniądze powinny zostać przekazane na numer konta przynależnej placówki urzędu. Nie zawsze jednak wpłaty przekazywane są tam, gdzie powinny. Co w takiej sytuacji?

Z założenia środki płatnicze muszą być wpłacane na specjalnie utworzone do tego celu konto. Do obowiązków przedsiębiorcy należy przeanalizowanie danych przelewu, porównanie z danymi zamieszczonymi na stronie konkretnej instytucji.

Jeśli, mimo wszystko, dojdzie do błędu i środki trafią na inne konto (ale należące do tego samego oddziału urzędu skarbowego) to nie jest wielki problem, bowiem tytuł powinien wszystko załatwić. Natomiast, gdy pieniądze zostaną wysłane na rachunek rozliczeniowy innej filii wówczas należy być świadomym, że minie trochę czasu zanim sprawa zostanie wyjaśniona. Niestety przez ten okres odsetki będą przeliczane.

Zgodnie z prawem każdy podatnik ma wytyczne dotyczące terminu spłaty wszystkich należności. Należy pamiętać, że urząd skarbowy bierze pod uwagę datę, kiedy pieniądze wpłynęły na jego konto, a nie datę wysłania zlecenia. Dni, kiedy wpłata była ,,w drodze” zostaną zakwalifikowane jako zwlekanie z regulacją należności i policzone odsetki.

 

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *