Konsekwencje niezłożenia deklaracji podatkowej terminowo

Dodano: 02.04.2013

Każdy, kto prowadzi w Polsce przedsiębiorstwo ma powinności wobec Skarbówki oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o rozliczenia podatkowe. Wedle prawa konkretne deklaracje muszą być składane do określonych urzędów. Poza tym każdy z dokumentów musi zostać dostarczony w regulaminowym czasie. Co w sytuacji, gdy zapracowany człowiek biznesu złoży deklaracje podatkowe później?

Przedsiębiorcy uzupełniają deklaracje typu PIT-8AR (termin: koniec stycznia za rok poprzedni), PIT-11 (do końca lutego za rok ubiegły), czy też VAT-7 (termin: do 25 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni), VAT-7K (do niezłożenia jakiejkolwiek deklaracji dochodzi do wszczęcia postępowania karno-skarbowego zwykle kończy się wyznaczeniem srogiej kary grzywny). Zazwyczaj wielkość sankcji dostosowana jest do właściwości pojedynczego przypadku. Wszystkie kary są nakładane na podstawie przepisów Kodeksu Karnego Skarbowego. Jeśli natomiast kompletna deklaracja zostanie dostarczona, ale po czasie, wówczas (podobnie jak wcześniej) przedsiębiorca zostanie obarczony karą pieniężną, ale dodatkowo dolicza się odsetki za zwłokę w dostarczeniu dokumentów

Na szczęście można odroczyć lub pomniejszyć karę za swoje roztargnienie i niepamięć. Należy złożyć następny dokument, który jest (tak zwanym|tzw. czynnym żalem do Urzędu Skarbowego. To coś podobnego do przyznania się przewinienia i potwierdzenia, że doszło do popełnienia czynu zabronionego. Konieczne jest ustalenie przyczyn i powodów, dla których zobowiązania nie zostały dostarczone terminowo. Wówczas prawdopodobnie postępowanie zostanie zaniechane, a Urząd Skarbowy odstąpi od ukarania {podatnika. Jest jeden warunek – wpłacić obciążenie publiczno-prawne. Warto pamiętać, że prowadzący firmę musi okazać skruchę zanim sami urzędnicy wytropią nieprawidłowość. Wtedy nie ma ucieczki przed karą.

 

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *