Komu przysługuje ryczałt?

Dodano: 03.04.2013

Ryczałt jest jedną z najprostszych dostępnych form opodatkowania. Umożliwia płacenie dość niskich podatków i oszczędzanie.

Z ryczałtu nie może korzystać każdy. Według prawa obowiązuje osoby, które kierują firmą (ale nie w branży rolniczej), wynajmują lub dzierżawią lub należą do duchowieństwa.

Według prawa branża pozarolnicza to branża, z której można osiągać dobra finansowe. Należą do niej przedsiębiorstwa, które zajmują się działalnością budowlaną, handlową, usługową, wydobywczą, wytwórczą, wykończeniową.

Ustawa przewiduje trzy rodzaje ryczałtu. Najbardziej znany jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy umów najmu, dzierżawy, podnajmu i innych podobnych przy jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej (dwa źródła utrzymania). Drugą formą podatku ryczałtowego jest karta podatkowa. Ostatnim natomiast podatek od wynagrodzenia duchowieństwa.

Ryczałt uważany jest za dość dobrą formę opodatkowania, ponieważ nie ustala się wysokości podatku oraz nie ma przymusu prowadzenia ksiąg. Ale nie jest tak kolorowo do końca, ponieważ w sytuacji, gdy firma przynosi straty nieustannie należy odprowadzać podatek dochodowy.

 

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *