Kim jest windykator?

Dodano: 29.07.2015

Jak pokazują statystyki, z roku na rok, coraz więcej Polaków ma problem z płynnością finansową i z punktualnym regulowaniem zaciągniętych przez siebie zobowiązań. Co zrobić gdy do naszych drzwi zaczynać pukać windykator? Kogo należy się spodziewać po drugiej stronie drzwi?

6793826885_6fdd19b3c4_o

Na początku warto bliżej zapoznać się ze zjawiskiem działalności firm windykacyjnych. Kim jest windykator? Jakiego zachowania możemy się po nim spodziewać? Firmy windykacyjne przeważnie na swoich przedstawicieli terenowych wybierają osoby, które w przeszłości pełniły służbę mundurową, czyli emerytowani policjanci, wojskowi… . Dodatkowym atutem w oczach firmy windykacyjnej. jest duża postura i wzrost kandydata. Firma windykacyjna dodatkowo wyposaża swojego reprezentanta w szkolenia z windykacji należności, aby dodatkowo wzrosła jego skuteczność w ściąganiu zadłużeń. Powszechnie stosowaną metodą przez windykatorów jest amerykańska metoda Buckleya i angielska Baldwina. Pierwsza technika używana jest w stosunku do osób, które nie wyrażają chęci współpracy i spłaty długu. Polega ona na wywołaniu presji polegającej na słownym ataku i krytyce. Jest to niekończący się ciąg wyolbrzymionych oskarżeń, mający wywołać poczucie winy i strach przed konsekwencjami prawnymi. Technika Baldwina, natomiast jest stosowana do dłużnika, który współpracuje z windykatorem. Windykator jest przyjazny, współczujący i łagodny, oczywiście do czasu, kiedy otrzymuje to czego chce od dłużnika. Jak widać uniknięcie windykacji nie jest proste z tak mocnym zapleczem firm, specjalizujących się w pobieraniu zaległych opłat. Mamy tutaj do czynienia z dobrze wyszkolonymi profesjonalistami.

Na końcu warto poruszyć jeszcze kwestię etyczną. Należy pamiętać, że to my jesteśmy „źli”, w tym kontekście, jeśli zwlekamy z oddaniem naszego zobowiązania. Pożyczenie i nie zwrócenie pieniędzy jest niemoralnym czynem, a uchylanie się od spłaty jest kontynuowaniem pewnej niesprawiedliwości z naszej strony. Najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemności związanych z windykacją, jest jak najszybsza spłata i rozsądne podejmowanie decyzji finansowych w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *