Kilka gałęzi prawa

Dodano: 13.04.2017

Prawo reguluje wszystkie sfery naszego życia, dlatego właśnie jest do tego stopnia złożone i do tego stopnia zróżnicowane. W jego obrębie wyróżniamy niemal niezliczoną ilość działów, gałęzi i specjalizacji. W tym tekście zajmiemy się omówieniem kilku z nich tak, aby przybliżyć czytelnikowi przynajmniej fragment tego niezwykle rozległego zagadnienia.

Prawo cywilne

Kodeks Cywilny reguluje codzienne stosunki pomiędzy członkami społeczeństwa. Sięgamy po niego przede wszystkim w sytuacjach spornych, w których nie ma mowy o popełnieniu przestępstwa. Sprawy cywilne często są trudne w interpretacji, ze względu na ich charakter regulacje kodeksu zostawiają dużo miejsca na indywidualne traktowanie każdej sprawy i nie doprecyzowują wszystkich pojęć. W sprawach cywilnych okoliczności towarzyszące samemu zdarzeniu odgrywają większą rolę, niż w sprawach handlowych, karnych czy spadkowych, gdzie przynajmniej teoretycznie wszystko powinno być domknięte.

Prawo karne

To prawdopodobnie najstarsza spośród gałęzi prawa – słynny kodeks Hammurabiego stanowił właśnie listę kar za poszczególne wykroczenia. Obszar, którego dotyczy Kodeks Karny jest dość łatwy do określenia – chodzi tu o działalność przestępczą, na niekorzyść indywidualnego obywatela lub całego społeczeństwa. Po Kodeks Karny sięgamy np. w przypadku zaistnienia kradzieży, pobicia, zabójstwa czy wyłudzenia. W Polsce obowiązuje zasada domniemania niewinności, co oznacza, że dopóki przestępcy nie udowodni się winy, powinien być traktowany jako niewinny. Podejrzani o przestępstwa mają więc prawo do obrony. Mogą bronić się samodzielnie, w oparciu o własną wiedzę lub konsultacje z kancelarią, taką jak np. http://adwokatgrzegorzcieslik.pl, wynająć pełnomocnika lub skorzystać z obrońcy z urzędu.

Prawo spadkowe

Teoretycznie dziedziczenie majątku mogłoby być traktowane jako obiekt zainteresowania Kodeksu Cywilnego, jednak mechanizmy rządzące przyznawaniem spadków są na tyle skomplikowane, że wymagały stworzenia osobnego kodeksu. Prawo spadkowe ma na celu chronić interesy osób, które z różnych przyczyn mają prawo do spadku i uniemożliwiać nieuczciwe manipulacje dziedziczonym majątkiem. Na usługi prawników specjalizujących się w prawie spadkowym, jest w Polsce ogromny popyt, tyko nieznacznie mniejszy, niż na prawników zajmujących się głównie sprawami handlowymi, karnymi, czy cywilnymi.

Prawo handlowe

Prawnicy, którzy specjalizują się w prawie handlowym, obsługują przede wszystkim podmioty gospodarcze. Z ich pomocy korzystają firmy które dochodzą należnych im wynagrodzeń, nie mogą odzyskać wierzytelności, lub mają problem z określeniem prawa własności do jakiegoś mienia, np. nieruchomości. To właśnie w tym obszarze mamy do czynienia z największymi pieniędzmi (porównywalne jest chyba tylko prawo bankowe, choć tam sprawy przed sądem zdarzają się znacznie rzadziej).

Powyższe gałęzie prawa to tylko kilka spośród niemal niezliczonej rzeszy dziedzin i specjalizacji. Istnieje również prawo morskie, prawo pracy, czy nawet prawo kościelne, choć tym ostatnim nie zajmują się zwykli prawnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *