Kiedy zastosować należy umowę faktoringową?

Dodano: 20.11.2013

Kryzys ekonomiczny i załamanie gospodarcze spowodowały, że wiele firm bierze pożyczki i posiada ogromne długi. W wielu przypadkach odzyskanie należności od zadłużonego wspólnika jest praktycznie niemożliwe. Z tego powodu otwarto w ostatnim czasie wiele przedsiębiorstw, które oferują podpisanie umowy faktoringowej. Czym jest faktoring oraz czy warto z niego skorzystać?

Na wstępie warto wyjaśnić, że skutkiem faktoringu jest odzyskanie należności, które nie są regulowane od dłuższego czasu. Aktualnie każdy przedsiębiorca może skorzystać z dwóch najbardziej popularnych opcji faktoringowych.

Pierwszą z nich jest faktoring pełny, zgodnie z którym to faktor bierze na siebie odpowiedzialność za przejęcie zadłużenia. Oznacza to, że przedsiębiorca powinien domagać się odzyskania kosztów od firmy regulującej długi. Druga opcja to faktoring niepełny, według którego faktor nie ponosi żadnego ryzyka i nie odpowiada za końcowy wynik procesu windykacyjnego.

Przed podpisaniem umowy faktoringowej warto przejrzeć wszystkie warunki. Przede wszystkim sposób pobierania należności, prowizje, metodę dzielenia pozyskanych środków, wystawiania faktur oraz przepływu informacji.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *