Kiedy warto płacić podatek VAT?

Dodano: 02.04.2013

Rejestracja podatnika VAT jest przymusowa tylko w momencie, jeśli roczny dochód działalności przekracza 150 tys. zł. Co prawda istnieją w Polsce zwolnienia z płatności podatku VAT, jednak nie zawsze się to opłaca.

W momencie przekroczenia magicznej kwoty 150 tys. zł usługodawca zmuszony jest do rejestracji działalności do celów podatku VAT. Z tą chwilą jest zobligowany do płacenia podatku VAT i stałego dostarczania deklaracji w Skarbówce. Należy również pamiętać, że każdy handlowiec ma sposobność zmniejszania podatku na podstawie faktur wystawionych na różnego rodzaju towary czy usługi.

Aby rejestracja VAT stała się opłacalna warto organizować sprzedaż innym przedsiębiorstwom (sprzedaż ta jest obciążona podatkiem VAT). Możliwość otrzymywania faktur z tego tytułu będzie zdecydowanie atutem w tej sytuacji. W przypadku takich transakcji realna do zapłaty będzie zawsze wartość netto za konkretną usługę.

Firmy, które są zwolnione z uiszczania podatku VAT mogą w każdej chwili z tego zrezygnować. Aby to zrobił trzeba jedynie wypełnić formularz VAT-R. W chwili złożenia takowego formularza uznaje się dane przedsiębiorstwo za czynnego podatnika VAT. W każdej chwili można to zrobić w procesie otwierania działalności gospodarczej, co jest dość często stosowane.

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *