Kiedy prezenty dla pracowników są zwolnione z podatku?

Dodano: 02.04.2013

Każda firma może utworzyć fundusz związków zawodowych (lub fundusz pracy). Dzięki niemu zatrudnieni mogą otrzymywać wsparcie w postaci pomocy rzeczowej lub pieniędzy. Budzi to wiele pytań: na jakie formy wspomagania może liczyć pracujący i czy wszystkie dodatki są opodatkowane.

Z funduszu zapomogowego pracobiorcy mogą uzyskać bardzo różną pomoc w zależności od jednostkowej sytuacji. Na przykład dodatek pieniężny może zostać wydany w ramach dotacji na wakacje, jako częściowy zwrot kosztów transportu do pracy, dofinansowanie pobytu dziecka w przedszkolu lub w przypadku wystąpienia trudnej sytuacji losowej. wielkość przyznawanych dopłat w dużej mierze uzależniona jest od sytuacji (życiowej, materialnej czy rodzinnej) konkretnego pracownika. Dodatki pieniężne opłacane z funduszu przedsiębiorstwa nie są opodatkowane.

Z podatku nie są zwolnione wszelkie świadczenia, które są traktowane jako część wynagrodzenia. Za takie uważa się m.in. bony, talony, znaki wymienne na towary lub usługi, świadczenia rzeczowe (np. wycieczki, paczki żywnościowe, bilety na wydarzenia kulturalne, karnety na siłownię/basen, imprezy okolicznościowe). Czasami świadczenia rzeczowe bywają zwolnione z podatku, jednak nie ma konkretnych wytycznych, jakie to świadczenia. Wszystko zależy od sposobu interpretacji zagadnienia przez instytucje podatkowe.

Przedsiębiorca nie musi natomiast odprowadzać podatku za dofinansowania, które pochodzi z funduszu firmy. Istnieje jednak bariera, która wynosi maksymalnie 380 zł. Większe sumy są obwarowane podatkiem. Tego typu dotacje nie są obarczone koniecznością odprowadzenia składek społecznych i zdrowotnych.

 

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *