Kiedy opłaca się wcześniej spłacić kredyt hipoteczny?

Dodano: 21.07.2014

Większość osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne chce jak najszybciej uregulować swoje zobowiązanie względem banku. Z tego powodu tzw. nadpłata hipoteki jest dość popularnym rozwiązaniem. Podejmując decyzję o wcześniejszej spłacie części kredytu warto uwzględnić tzw. prowizję rekompensacyjną. Okazuje się też, że duże znaczenie ma także moment dokonania nadpłaty.

Wcześniejsza spłata zaciągniętego kredytu jest możliwa w całym okresie kredytowania. Osoba posiadająca kredyt hipoteczny powinna wiedzieć, że skuteczność nadpłaty zależna jest od upływu czasu. Dzieje się tak, ponieważ wpłata, która nie została określona w harmonogramie dodatkowo obniża saldo zadłużenia, od którego naliczane są koszty odsetkowe. W sytuacji, gdy przedterminowa spłata miała miejsce na początku okresu kredytowania, wówczas podstawa do odliczania odsetek będzie niższa przez następne 20 do 30 lat.

Aktualnie coraz popularniejsze staje się zastosowanie rozwiązania w postaci skrócenia okresu kredytowania po nadpłacie.  Skutkuje to sporymi oszczędnościami i umożliwia wcześniejsze wykreślenie hipoteki. Kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na to rozwiązanie, muszą jednak zgodzić się na stworzenie aneksu do umowy kredytowej. W większości banków czynność ta jest odpłata i jej koszt może wynosić ok. 100 zł.

Osoba dokonująca nadpłaty kredytu może także złożyć wniosek o proporcjonalne zmniejszenie raty. W takim przypadku bank nie będzie żądał anektowania umowy, ponieważ okres spłaty zobowiązania nie ulegnie zmianie. Z powodu niezmienionej liczby rat kwota kredytowych oszczędności będzie jednak znacznie niższa.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *