Kiedy obcokrajowiec uzyska zasiłek dla bezrobotnych?

Dodano: 10.12.2013

Zgodnie z prawem obywatel Polski, który przebywa za granicą może starać się o uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych. Oczywiście powinien spełnić kilka najważniejszych warunków oraz dysponować ważną dokumentacją. Niewiele osób jednak ma świadomość, że nawet po przyjeździe do kraju może wciąż otrzymywać zasiłek z zagranicy. Jak uzyskać zasiłek z innego kraju? Kiedy i komu jest przyznawany?

Wedle umów Unia Europejska jest przychylna zatrudnionym i przedstawia różne świadczenia i zasiłki dla bezrobotnych bez względu na narodowość i aktualne miejsc zamieszkania. Innymi słowy nawet obcokrajowiec bez zatrudnienia może pobierać pomoc społeczną.

Aby pozyskać świadczenie dla bezrobotnych najpierw trzeba wykazać ponad roczny okres pracy (umowa o pracę, referencje) oraz udowodnić uiszczanie wszystkich składek ubezpieczeniowych. Jeśli weryfikacja zakończy się optymistycznie można starać się o uzyskanie zasiłku.

Innym udogodnieniem jest możliwość przeniesienia zasiłku do Polski z innego kraju UE. Następuje to w porozumieniu z Powiatowym Urzędem Pracy, który bada wszystkie dokumenty i konsultuje wiadomości u źródła (w wybranym państwie).

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *