Kiedy konsument ponosi odpowiedzialność za zwrot towaru?

Dodano: 23.06.2014

Nabywając produkt przez Internet wiele sklepów w sieci zapewnia kupującym możliwość bezpłatnego zwrotu kupionego towaru w ciągu określonej ilości dni. Taka sytuacja ma miejsce, gdy zakupiony towar nie jest zgodny z zamówieniem lub jeżeli klient po prostu zmieni zdanie i zrezygnuje z zakupu.

Jednak zanim nadamy przesyłkę warto upewnić się, kto odpowiada za uszkodzenie lub zgubienie przesyłki. Jeżeli bowiem sprzedawca nie ma podpisanej umowy z pocztą lub firmą kurierską, winą zostanie obarczony klient.

Według prawników z Federacji Konsumentów, w sytuacji gdy klient podpisuje umowę z kurierem lub z pocztą, to na niego spada odpowiedzialność za zgubienie lub zniszczenie przesyłki. Jednak jak wygląda sytuacja w przypadku darmowego zwrotu? Okazuje się, że mogą tu wystąpić dwa przypadki. Sprzedawca może zwracać równowartość opłaty za wysyłkę przesyłki lub na mocy umowy z firmą kurierską lub pocztą, taki darmowy zwrot oferować.

Tylko w drugim wypadku, jak zauważa Federacja Konsumentów, odpowiedzialność konsumenta trwa do momentu przekazania przesyłki kurierowi. Przewoźnik, czyli firma kurierska działa wówczas na zlecenie sprzedawcy, a kupujący nie jest związany z nim żadnym kontraktem i nie ma wpływu na wybór kuriera. Dlatego trudno, aby odpowiadał za uszkodzenie lub zgubienie paczki.

Zwracając towar za pośrednictwem Poczty Polskiej warto jednak skorzystać z przesyłki rejestrowanej. Jeśli bowiem klient decyduje się na najmniej kosztowną opcję, nawet jeśli sklep obiecał, że koszty zostaną zwrócone, automatycznie cała odpowiedzialność za przesyłkę przechodzi na kupującego lub pocztę. Jak zauważa Federacja Konsumentów, jeżeli klient nada przesyłkę listem zwykłym, wówczas jest ona prawdopodobnie realizowana w ramach umowy między konsumentem a pocztą. Zgodnie z prawem, odpowiedzialność Poczty jest w takich sytuacjach mocno ograniczona. Dodatkowo konsument jest zobowiązany wykazać, ze w ogóle wysłał list, co już nie jest proste.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *