Kary za niewłaściwe rozliczenia podatkowe w 2013 roku

Dodano: 02.04.2013

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą musi cyklicznie opłacać swoje zobowiązania podatkowe do określonych instytucji. Wedle prawa, każdy prowadzący firmę nie może zapomnieć, aby każdego miesiąca odprowadzać podatek od wynagrodzenia swoich pracowników. Niedopełnienie tego zadanie niesie ze sobą poważne konsekwencje. Na początek będzie wszczynane postępowanie oraz zostanie nałożona wysoka kara grzywny.

Z początkiem obecnego roku wprowadzono nowe zmiany w ustawie i bezwarunkowe podniesienie kar za wszystkie wykroczenia podatkowe. Obecnie wynosi 1600 zł, czyli o 100 zł więcej niż w ubiegłym roku.

Zakres kar jest różnoraki i zależy od podziału przestępstwa. Kara za wykroczenie rozpoczyna się już od 1/30 kwoty honorarium, czyli około 55,33 zł. Limit zamyka się na sumie ponad 21 tys. zł. Natomiast za przestępstwo waha się między 160-32 000 zł. Wedle wyliczeń w tym roku najmniejsza kara to około 530 zł, a największa ponad 15 mln zł.

Wszystkie wyroki obligujące do zapłaty obliczane są według stawki zawartej w ustawie o przestępstwach i wykroczeniach podatkowych. Poza pieniężnymi zobowiązaniami podatnik może zostać skazany na podstawie wyroku sądowego. W zależności od podległości czynu będzie odpowiednio traktowany. Gdy zadłużenie przekroczy 8 tys zł, wówczas czyn uznany zostanie za przestępstwo skarbowe. Po wydaniu wyroku przez sąd nastąpi wpisanie do KRK i przedsiębiorca zostanie uznany za karanego.

W sytuacji niższych zadłużeń nie jest wszczynane postępowanie, ale jak wspomniano wyżej, podatnik może spodziewać się dużego obciążenia finansowego. Jego wysokość zależna jest poziomu zadłużenia.

 

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *