Jakie są zalety posiadania kapitału rezerwowego?

Dodano: 04.12.2013

Wiele firm i spółek w kraju księguje częste komplikacje finansowe. Nie może zatem dziwić fakt, że od jakiegoś czasu popularne jest tworzenie kapitału rezerwowego. Ma reperować działalność przed ewentualną likwidacją lub załamaniem ekonomicznym. Czy naprawdę warto pomyśleć o kapitale rezerwowym? Po co jest tworzony?

Kapitał rezerwowy powstaje na podstawie umowy spółki lub wstępnych wytycznych właściciela. Zwykle środki odliczane są z zysków lub dobrowolnych wpłat członków. Oczywiście warunki wpłacania pieniędzy (pojedyncza wpłata, częstotliwość, powody oraz termin przelewania środków) muszą zostać dokładnie omówione i potwierdzone.

W wielu przypadkach kapitał rezerwowy przeznaczany jest na uregulowanie możliwych strat bilansowych, inwestowanie, nawiązywanie owocnej współpracy lub inne działania prowadzące do naprawienia kondycji materialnej.

Przywilejem każdej spółki jest modyfikowanie ustaleń związanych z dopłatami. Innymi słowy w momencie pogorszenia się sytuacji wpłaty mogą zostać podwyższone, a poprawienia obniżone.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *