Jakie ryzyko niosą ze sobą ceny transferowe?

Dodano: 17.09.2013

W czasie kompletowania dokumentacji podatkowych lub druków charakterystycznych dla przedsiębiorstwa, nadchodzi czas na oszacowanie cen transferowych. Czym tak naprawdę są oraz kiedy powinny być stosowane? Czy ktoś sprawdza ich wysokość?

Ceny transferowe stosowane są w przypadku współpracujących ze sobą wspólników w odniesieniu do handlowania towarem. Zazwyczaj chodzi o odrębne oddziały tej samej spółki lub oddalone od siebie filie jednej firmy.

Należy wyraźnie powiedzieć, że zadaniem każdego przedsiębiorstwa jest przygotowywanie całej dokumentacji stanowiącej o cenach transferowych ustalonych na konkretny rok. Fundamentalnym powodem dopełniania formalności jest opcja przeprowadzenia kontroli, która trudni się wykrywaniem nieprawidłowości oraz oszustw skarbowych.

Nie można zapominać, że zgodnie z funkcjonującym aktualnie prawem nie obowiązują szablony oraz wzory dokumentów, które musi w tym zakresie przygotować przedsiębiorca. W związku z tym wszystkie druki zbiera indywidualnie i sam ocenia, które należy pozostawić do sprawdzenia.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *