Jakie korzyści daje controlling operacyjny?

Dodano: 26.05.2014

W obecnych czasach efektywne zarządzanie swoją firma jest nieodzowne. Sposobem umożliwiającym odkrycie nieprawidłowości jest controlling operacyjny. Pozwala on skontrolować rentowność i wyniki finansowe działalności. Dzięki niemu firmy znajdują słabe strony i wdrażają skuteczne zmiany.

W Polsce controlling zaczął być przeprowadzany stosunkowo niedawno – w latach 90. – jako rozwiązanie, które pomaga w prawidłowym prowadzeniu firmy. Najpierw sposób ten wykorzystywały głównie duże podmioty, ale coraz częściej rozwiązanie to wdrażają mniejsze firmy. Controlling niegdyś przeprowadzany tylko w kryzysowych sytuacjach teraz jest często stosowanym narzędziem w celu uskutecznienia zarządzania przedsiębiorstwem.

Controlling operacyjny opiera się głównie na kłopotach związanych z planowaniem, przy jednoczesnej koordynacji działań bieżących, na podstawie analizy przychodów i nakładów. Głównym celem jest wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią wykonanie celów strategicznych.

Controlling ma pozytywny wpływ na wiele obszarów w firmie. Pozwala na: efektywniejsze wykorzystanie budżetu, wsparcie sposobów dokonywania rozliczeń, nadzorowanie wskaźników finansowych. Jednak największą korzyścią, jaką daje controlling operacyjny jest uzyskanie wiedzy, która wykorzystana we właściwy sposób, usprawni strukturę i procesy zachodzące w firmie. Rozwiązanie to przynosi również korzyści osobom na wysokich stanowiskach w firmie, ponieważ pomaga im w podejmowaniu ważnych decyzji.

W efekcie najważniejsze obszary w przedsiębiorstwie, które może usprawnić controlling, to podwyższenie przychodów i wydajności, a także zmniejszenie kosztów. Rozwiązanie umożliwia poznanie powodów braku płynności finansowej i zlikwidować je. Rezultatem jest również poznanie możliwości i barier w rozwoju, jakie stoją przed pracownikami, także tymi na najwyższych stanowiskach.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *