Jakie komplikacje mogą pojawić się, gdy kupujemy w Internecie?

Dodano: 01.10.2014

Możliwość zakupu produktów spożywczych w Internecie pozwala na ułatwienie prowadzenia domu. Jednak okazuje się, że w sytuacji, gdy przesyłka, która została nam dostarczona jest niekompletna zwrot towaru czy odzyskanie pieniędzy zajmuje więcej czasu zakupy w zwykłym sklepie.

Aby uniknąć rozczarowań związanych z cieszącą się coraz większą popularnością formą robienia zakupów w sieci warto znać kilka podstawowych zasad.

Sklepy działające Internecie muszą w widocznym miejscu zamieszczać informację skierowaną do kupujących o szczegółowe sprawdzenie odbieranego zamówienia przed dokonaniem potwierdzenia jego odbioru. Krok ten ma spore znaczenie. Jeżeli w obecności kuriera zauważymy, że jakiś produkt jest niezgodny z zamówieniem lub brakuje go, jako konsumenci mamy prawo natychmiast zwrócić go lub odjąć jego kwotę od rachunku. Jednak w sytuacji, gdy klient odstąpi od tej możliwości i potwierdzi odbiór bez zweryfikowania zawartości przesyłki naraża się tym samym na pewne komplikacje.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyjaśnia, że artykuły spożywcze stanowią szczególną grupę produktów, ponieważ ich przydatność określona jest terminem ważności. Z reguły jednak, sprzedający zezwalają na ich zwrot na podstawie dowodu zakupu. Pewnym utrudnieniem jest to, że w tym celu należy pójść do sklepu, który zrealizował zamówienie.

Na przykład, sieć TESCO ma swoją propozycję rozwiązania problemu. Klient, który stwierdził niezgodność towaru z zamówieniem powinien zgłosić się do punktu obsługi klienta w sklepie, który odpowiada za zamówienie, gdzie otrzyma zwrot pieniędzy.

Dodatkowo, jeżeli kupujący potwierdził odbiór, ale dopiero po fakcie stwierdził brak lub niezgodność towaru z zamówieniem nie przekreśla mu to możliwości dochodzenia swoich praw, ponieważ zawsze istnieje możliwość wejścia na drogę sądową.

Podjęcie działań w celu udowodnienia prawdy jest więc możliwe, lecz trwa więcej czasu. Dlatego warto już przy dostawie przesyłki sprawdzić jej zawartość.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *