Jakie informacje zawrzeć w wystawianym rachunku?

Dodano: 02.04.2013

Do dnia dzisiejszego nie wprowadzono uregulowań prawnych dotyczących sposobu wystawiania rachunku. Nie usystematyzowano również, co ma widnieć się na takim rachunku oraz w jakim sposobem ma być zapisane. Tematem tym zainteresowano się jakiś czas temu i na podstawie ordynacji podatkowej można określić jakie istotne dane umieścić na rachunku.

Na wstępie trzeba powiedzieć, że rachunek jest dowodem i potwierdzeniem dokonania jednostkowej transakcji. Jest podstawą do wydania faktury dla firmy. Poza tym rachunek informuje o kierowaniu działalności gospodarczej przez osobę wystawiającą i daje przekonane, że każde zakupy są rejestrowane i zapisywane zgodnie z prawem. Trzeba pamiętać, że przekazanie rachunku jest obowiązkiem firmy działającej w handlu. Nie dopełnienie tego zadania skutkuje nałożeniem bardzo wysokiej kary. Od czasu do czasu prowadzi do upadłości firmy.

Przymus wydania rachunku nie obowiązuje rolników, którzy handlują różnymi roślinami oraz zwierzętami pod warunkiem, że nie są przetworzone i wywodzą się z własnej hodowli. Dodatkowo, gdy rolnik handluje swoimi uprawami poza miejscem, w którym powstały, musi przekazać kupującemu rachunek.

Rachunek może być sporządzony w dowolnej formie pisemnej – wydruk lub własnoręczny wypis. Co musi zawierać modelowy rachunek?

– nazwa działalności gospodarczej oraz imię i nazwisko) właściciela,

– dane osobowe oraz nazwa firmy kontrahenta,

– data sporządzenia rachunku,

– indywidualny numer rachunku,

– sprecyzowanie ilości wydanych towarów lub oferowanych usług,

– kwotę do zapłaty (zapis słowny i cyfrowy),

Od dwóch lat paragon nie musi być sygnowany podpisem, ani posiadać pieczątki firmy.

 

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *