Jaka stawka za kilometr – czyli kilometrówka w 2013 roku

Dodano: 02.04.2013

Aktualnie wiele przedsiębiorstw i dużych firm musi jeździć w różne miejsca, załatwiać, umawiać się z kontrahentami. Bez samochodu byłoby to zdecydowanie trudniejsze. Nie zawsze jednak przedsiębiorstwo stać na zakup nowych pojazdów. Dlatego korzystają z uprzejmości pracowników, którzy udostępniają swoje prywatne samochody do załatwiania spraw zawodowych. Lecz nie bezpłatnie, bowiem rozliczają się z pracodawcą. Aby ustalić, ile wynoszą koszty eksploatacyjne wcielono tzw. kilometrówkę, która określa średni koszt przejechania każdego kilometra. W roku 2013 stawka będzie identyczna, jak rok wcześniej.

Według prawa z kilometrówki mogą korzystać samochody osobowe, motocykle i motorowery, które należą do pracownika. Od 2007 roku stawka utrzymuje się na takim samym poziomie. Jest to o tyle niedobre dla firm, że wciąż wzrastają koszty użytkowania pojazdów, paliwo, naprawy i części.

Według wciąż aktualnych zasad kilometrówka wynosi 0,5214 zł za samochód o pojemności silnika do 900 cm3 oraz 0,8358 zł, gdy pojemność silnika przekracza 900 cm3. Tymczasem dla motocykli 0,2302 zł, a motorowerów 0,1382 zł.

Były projekty, które już 2 lata temu powinny zreformować metodę regulowania kilometrówki, bowiem nieustannie zmienia się sytuacja gospodarcza i ekonomiczna w kraju. Najkorzystniej byłoby, gdyby ostateczna kwota za przebyty kilometr każdego roku dopasowywana do rynku. Z roku na rok wypłacanie za eksploatację pojazdu pracownika przestaje się opłacać.

Gdyby jednak dało się przeforsować istotne zmiany, wówczas wysokość kilometrówki będzie większa o około 0,40 zł za każdy pojazd. Jest to korzystna podwyżka i być może dlatego tak długo trwa wdrażanie jej w życie.

 

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *