Jak wygląda zatrudnienie w Islandii?

Dodano: 20.09.2013

Imigracja zarobkowa staje się bardzo popularna i tak naprawdę nikogo już nie dziwi. Bezrobotni Polacy wybierają kraje zachodniej Europy (np. Niemcy, Holandia), które pozwolą im na podreperowanie sytuacji finansowej w krótkim czasie. Mniejszym zainteresowaniem cieszy się Islandia, ponieważ jest daleko i nie daje pewności na zatrudnienie. Jaka jest prawda? Czy warto tam pojechać?

Wbrew obiegowej opinii tamtejszy rynek pracy proponuje wiele stanowisk o bardzo różnym profilu i naprawdę zróżnicowanym wynagrodzeniu. Wiele zależy od branży i posiadanych umiejętności. Chodzi głównie o język i cechy oraz kwalifikacje pożądane w konkretnych firmach.

Ogromnym plusem wydaje się fakt, że pracownicy zatrudniani są prawie zawsze w ramach umowy o pracę oraz otaczani całościowym pakietem świadczeń socjalnych. Dodatkowo wynagrodzenie omawiane jest z każdym kandydatem oddzielnie. Oznacza to, że można negocjować stawki i sposób wypłaty gotówki. Same pensje przyznawane są nawet raz w tygodniu.

W zgodzie z ustaleniami w Islandii minimalne wynagrodzenie wynosi około 1200 euro. Zatem pracownik zatrudniony na cały etat nie może uzyskiwać niższej płacy, ponieważ jest to niezgodne z prawem.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *