Jak wybrać rzetelną firmę pożyczkową?

Dodano: 27.11.2014

Przybywa klientów chętnych do zaciągania pożyczek, więc rynek instytucji pożyczkowych stale się powiększa. Jak spośród wielu firm wybrać jedną rzetelną, która udzieli Ci pożyczki na przejrzystych zasadach i nie wpędzi Cię w niepotrzebne koszty.

Jasne i przejrzyste koszty pożyczki
Jeśli pożyczasz pieniądze za pomocą jednego z serwisów internetowych (np. takiego jak serwis Wonga), sprawdź, czy już na samym początku, dokładnie wiesz, jaki jest koszt Twojej pożyczki. We wspomnianym serwisie Wonga, na stronie głównej znajduje się suwak, na którym wybierasz kwotę pożyczki oraz okres, na jaki chcesz ją zaciągnąć. Pod suwakiem widzisz, ile pożyczasz i na jaki okres oraz jaką kwotę musisz spłacić. Nie ma żadnych ukrytych kosztów ani gwiazdek. Oferta zaprezentowana jest jasno i przejrzyście. Szukaj więc takich firm pożyczkowych, które od samego początku informują Cię, ile będzie kosztować Cię Twoja pożyczka.
Jasne i przejrzyste warunki umowy
Drugi element, który wskaże Ci rzetelną instytucję pożyczkową, to przejrzysta umowa. W umowie musi być zawarta informacja o:
• przedmiocie umowy
• warunkach otrzymania pożyczki i jej spłaty
• prowizjach i kosztach dodatkowych
• skutkach braku terminowej spłaty
• prawie do odstąpienia umowy
Do umowy powinna być też dołączona tabela kosztów, regulamin obsługi wypłat przez daną firmę, potwierdzenie wypłaty oraz wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Opłata przygotowawcza
Jeśli przed podpisaniem umowy pożyczkodawca wymaga od Ciebie uiszczenia opłaty przygotowawczej, bądź ostrożny. Wystrzegaj się również skomplikowanych umów przedwstępnych, z których nie wynikają żadne zobowiązania dotyczące pożyczki. Na rynku instytucji pożyczkowych istnieją nieuczciwe firmy, które czerpią dochód z zawierania umów przedwstępnych. Zdesperowany pożyczkobiorca, któremu bank odmawia kredytu, skorzysta z usług firmy pożyczkowej. A nieuczciwy pożyczkodawca pobierze opłatę przygotowawczą, a następnie odmówi klientowi udzielenia pożyczki. Uzasadni to brakiem zdolności kredytowej klienta lub niewystarczającym zabezpieczeniem pożyczki. I tak klient straci pieniądze, zamiast je otrzymać.

Dodatkowe prowizje i opłaty
Rzetelna firma pożyczkowa w swojej umowie dokładnie przedstawi Ci wszystkie prowizje i opłaty dodatkowe dotyczące pożyczki. Mikropożyczki zaciągane w instytucjach pożyczkowych najczęściej są nieoprocentowane. Jedyną opłatą jaką ponosisz, jest prowizja od wypłacenia Ci pożyczki przez pożyczkodawcę (tak działa np. serwis Wonga). Niektóre firmy pożyczkowe dodają do pożyczki koszty dodatkowe, jak np. opłatę za założenie konta bankowego do pożyczki, prowizje za wcześniejszą spłatę pożyczki, opłaty za nieterminowe spłaty.

Całkowity koszt pożyczki
Zgodnie z polskim prawem każda instytucja, która pożyczka pieniądze bądź udziela kredytów, musi poinformować swoich klientów o wysokości RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania) kredytu lub pożyczki. Firmy pożyczkowe również stosują się do tej zasady. Jednak RRSO przy pożyczkach krótkoterminowych niewiele Ci powie. Z RRSO dowiesz się, ile będzie kosztować Cię Twoja pożyczka, jeśli spłacisz ją po roku od jej otrzymania. Ciebie bardziej interesuje całkowity koszt pożyczki, którą zaciągasz na kilkadziesiąt dni. Rzetelna firma pożyczkowa obok RRSO poda Ci również całkowity koszt pożyczki, czyli to, ile faktycznie będzie kosztować Cię pożyczka.

Jeśli decydujesz się na zaciągnięcie pożyczki, bądź świadomym konsumentem. Wybieraj tylko sprawdzone firmy pożyczkowe, takie jak Wonga.pl – czytaj o nich opinie i sprawdzaj informacje, jakie podają. Jeśli firma nie zarzuca Cię dodatkowymi kosztami, przejrzyście się z Tobą komunikuje i odpowiada na wszystkie Twoje wątpliwości, możesz być spokojny o swoją pożyczkę.

Artykuł powstał we współpracy z Wonga.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *