Jak traktować fakturę korygującą?

Dodano: 03.04.2013

Każde przedsiębiorstwo usługowo-handlowe wystawia, chociaż od czasu do czasu, faktury. Zdarza się, że pojawiają się błędy lub zmiany i należy dokonać korekty. Jak powinno się postępować z fakturą korygującą?

Do tej pory bezwzględnie trzeba było policzyć z tego tytułu odpowiednie odsetki. Faktura korygująca musiała zawierać informacje określające moment otrzymania zysku i był to ten sam dzień, w którym wszystkie koszty zostały wciągnięte do ksiąg. Oznaczało to konieczność dokonywania zmian w roku podatkowym zgodnym z rokiem otrzymania faktury.

Ogromnie ważne jest stosowanie się do dat, ponieważ są one wyznacznikiem dla urzędu skarbowego i wskazówką, kiedy korekta dotarła do przedsiębiorstwa oraz kiedy została zaksięgowana.

Oprócz pierwotnego zapisu faktury w rejestrze zaksięgowało się fakturę korygującą. Tak bowiem mówią przepisy prawa oraz oświadczenia wydane przez organy skarbowe.

Stary sposób budził wiele kontrowersji, ponieważ nakazywał wpisanie nowej transakcji w spis, a przecież korekta to w pewnym sensie załącznik do zdarzenia mającego miejsce w przeszłości. Dlatego faktura korygująca obecnie powinna być rozliczana w roku podatkowym, w którym została wypisana faktura pierwotna.

Trudno znaleźć kompromis między obiema metodami, obie proponują różne rozwiązanie, ale też obie nie wpisują się w 100% w zapisy ustawy. Trzeba wykazać się dużym wyczuciem, aby dobrze zakwalifikować faktury.

 

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *