Jak radzić sobie z zatorami finansowymi?

Dodano: 20.09.2013

W związku z załamaniem gospodarczym wiele małych i średnich przedsiębiorstw ma problemy z zatorami płatniczymi. Trudności finansowe dotknęły również duże i rozwinięte korporacje. Czym tak naprawdę są zatory finansowe? Jak właściciele firm powinni reagować?

Z niedawno prowadzonych badań wynika, że przyczyn sytuacji jest wiele. Przede wszystkich nierentowność kontrahentów, którzy odbierają towary, ale płacą za nie. Poza tym wzrost cen wszystkich usług, a więc mniejsza popularność wśród klientów.

W teorii najtrudniej mają firmy, które właśnie rozpoczynają swoją działalność. Nie dość, że muszą zgromadzić pieniądze na start to skazane są na walkę o każdy grosz.

Skutkami zatorów finansowych jest cięcie wydatków, redukcja etatów, a w krytycznych wypadkach upadłość. Rozwiązaniem problemów może stać się kredyt na uzupełnienie dziury finansowej, jednak zazwyczaj kończy się zapętleniem kredytowym i nieplanowanymi konfliktami z bankiem. Wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z porad dorady, który przygotuje plan ratunkowy i pomoże wydostać się z długów.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *