Jak poprawić płynność finansową firmy?

Dodano: 09.07.2014

Dostęp do dodatkowych środków finansowych ma dla firm ogromne znaczenie, nie tylko z punktu widzenia realizacji bieżących zleceń, ale także rozwoju. Zewnętrzne źródła finasowania, takie jak kredyty czy pożyczki, pozwalają nabyć dodatkowe maszyny, wdrożyć nowe rozwiązania, zwiększyć produkcję oraz przede wszystkim ustabilizować płynność.  

Finansowanie z zewnątrz może się okazać istotne również przy prowadzeniu bieżącej działalności. Każde przedsiębiorstwo realizujące aktualne zlecenia ponosi określone koszty, które musi uregulować nim pojawią się przychody. Może to powodować powstawanie zatorów płatniczych, z którymi dzisiaj problem ma wiele polskich przedsiębiorstw.

Z ratunkiem przychodzą m.in. instytucje finansowe, które oferują swoim klientom produkty pozwalające na poprawę płynności i stabilizację. Ich szeroki wachlarz od kredytów i pożyczek uratował już niejedną firmę. Ubiegając się o udzielenie kredytu, potencjalny klient musi spełnić kilka kryteriów i wykazać odpowiednią zdolność kredytową. Naturalnym jest, iż decyzja o jego zaciągnięciu powinna być przemyślana, a sam cel zmocno uargumentowany– podkreśla Paweł Kosmala, Prezes Górnośląskiego Towarzystwa Finansowego.

Innym rozwiązaniem jest np. leasing, który podobnie jak kredyt oferuje wiele korzyści. O tym, która z tych usług jest lepsza decyduje kilka czynników, takich jak np. wielkość firmy, branża, projekt inwestycyjny oraz możliwości wykorzystania wszystkich zalet danego produktu, zarówno podatkowo-bilansowych, jak i operacyjnych.

Kiedy nie jesteśmy pewni jaki kredyt jest odpowiedni do potrzeb naszej firmy, warto skorzystać z usług pośrednika kredytowego. Jego podstawowym zadaniem jest udzielenie klientowi wyczerpujących informacji o danej ofercie kredytowej. Decydując się na taką pomoc oszczędzamy przede wszystkim czas. W Agencjach Kredytowych w jednym miejscu mamy możliwość otrzymania informacji dotyczących kredytów oferowanych przez kilka banków. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie ma konieczności uczęszczania na wiele spotkań w różnych terminach, czy analizowania oferty w internecie. W dodatku, konkretnych informacji o ofercie pośrednik może udzielić nam już podczas niezobowiązującej rozmowy telefonicznej lub poprzez e-mail. Dopiero po wyrażeniu wstępnego zainteresowania możemy umówić się na spotkanie osobiste.

Rynek oferuje różnorodne metody kontroli płynności finansowej i każda z firm, w zależności od swojej sytuacji, znajdzie rozwiązanie dla siebie. Są to wspomniane kredyty i pożyczki, ale także leasing oraz coraz popularniejszy faktoring.

 Źródło: GTF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *