Jak otrzymać zasiłek emerytalny?

Dodano: 18.10.2013

Zasiłek przedemerytalny przyznawany jest osobom, które mają bogate kwalifikacje zawodowe i niespodziewanie tracą zatrudnienie. Jednak, żeby uzyskać pomoc, wcześniej należy wypełnić i zostawić odpowiedni wniosek w ZUS-ie. Jakie ograniczenia ciążą na świadczeniu przedemerytalnym?

Na wstępie warto wyjaśnić, że zasiłek przedemerytalny należy się osobom, które straciły pracę z powodu zatwierdzenia upadłości lub likwidacji przez przedsiębiorcę i jednocześnie mają więcej niż 56 lat (kobiety) i 61 (mężczyźni) i analogicznie 20 i 25 lat pracy. O świadczenie mogą starać się również pracownicy, którzy stracili stanowisko z powodu poważnych problemów firmy oraz posiadają 55 lat życia i 30 lat stażu pracy (kobiety) oraz 60 lat życia i 35 lat stażu pracy (mężczyźni).

Zasiłek przedemerytalny przysługuje również osobom, które miały własny biznes powyżej dwóch lat lub znajdują się w rejestrze osób bezrobotnych w lokalnym urzędzie pracy. Oprócz tego panie muszą mieć ukończony 56. rok życia (+ 20 lat pracy), a panowie 60. rok życia (+ 30 lat pracy).

Świadczenie wydawane jest na wniosek złożony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba jednak wiedzieć, że w momencie, kiedy bezrobotny ma prawo do innych zasiłków powinien wybrać tylko jedną opcję.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *