Zasiłek przedemerytalny przyznawany jest osobom, które mają bogate kwalifikacje zawodowe i niespodziewanie tracą zatrudnienie. Jednak, żeby uzyskać pomoc, wcześniej należy wypełnić i zostawić odpowiedni wniosek w ZUS-ie. Jakie ograniczenia ciążą na świadczeniu przedemerytalnym?
Na wstępie warto wyjaśnić, że zasiłek przedemerytalny należy się osobom, które straciły pracę z powodu zatwierdzenia upadłości lub likwidacji przez przedsiębiorcę i jednocześnie mają więcej niż 56 lat (kobiety) i 61 (mężczyźni) i analogicznie 20 i 25 lat pracy. O świadczenie mogą starać się również pracownicy, którzy stracili stanowisko z powodu poważnych problemów firmy oraz posiadają 55 lat życia i 30 lat stażu pracy (kobiety) oraz 60 lat życia i 35 lat stażu pracy (mężczyźni).
Zasiłek przedemerytalny przysługuje również osobom, które miały własny biznes powyżej dwóch lat lub znajdują się w rejestrze osób bezrobotnych w lokalnym urzędzie pracy. Oprócz tego panie muszą mieć ukończony 56. rok życia (+ 20 lat pracy), a panowie 60. rok życia (+ 30 lat pracy).
Świadczenie wydawane jest na wniosek złożony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba jednak wiedzieć, że w momencie, kiedy bezrobotny ma prawo do innych zasiłków powinien wybrać tylko jedną opcję.
red. Justyna Błahut
skarbowy.biz