Jak obniżyć zużycie energii w firmie?

Dodano: 21.11.2013

Koszty zużycia energii elektrycznej podwyższane są od wielu lat i raczej tendencja ta pozostanie bez zmian. Nie może zatem dziwić fakt, że wielu przedsiębiorców szuka oszczędności i stara się obniżać opłaty eksploatacyjne. Jak właściciele powinni minimalizować zużycie energii? Jakie rozwiązania przyniosą niższe rachunki?

Oszczędzanie należy rozpocząć od diagnozy, w których miejscach zużycie prądu jest za duże. Innymi słowy konieczne jest określenie przyczyn astronomicznych rachunków. Nie należy również zapominać o przypadkach, w których teoretycznie nie da się znaleźć innego rozwiązania.

Najczęściej przedsiębiorcy wskazują serwerownie lub sale produkcyjne, urządzenia w biurze, maszyny elektroniczne, klimatyzację oraz oświetlenie pomieszczeń. Każdy z przywołanych przykładów ma różny wkład w ostateczną kwotę na rachunku, w związku z tym redukcji szukać trzeba wszędzie.

Oznacza to, że sprzęty biurowe mogą być czynne tylko wtedy, gdy pracują lub ktoś z nich korzysta. Konieczne jest wyłączanie sprzętu w godzinach nocnych lub w przypadku braku aktywności. Oświetlenie powinno być dostosowane do warunków pracy, a żarówki energooszczędne. Klimatyzację natomiast trzeba rozbudować i dołączyć termostat, a całą instalację w limity poboru.

Aby obniżyć opłaty eksploatacyjne trzeba wprowadzić większość zasad recyclingu i ekologii. Warto zatem szanować papier, segregować odpady, umiejętnie gospodarować energią elektryczną oraz wodą. Zmiana ogólnych norm przyjętych w przedsiębiorstwie może wpłynąć na generowanie poważnych oszczędności.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *