Jak obliczyć pensję pracownika?

Dodano: 07.10.2013

Każdy podwładny przyjęty w ramach umowy powinien dostawać wynagrodzenie. Powinno odpowiadać wykonywanym obowiązkom oraz liczbie odpracowanych godzin. Czy są dodatkowe wytyczne, które rozstrzygają o wysokości pensji dla zatrudnionego?

Przede wszystkim pensja w dużej mierze zależy od tego, jaki tryb cała firma. Przeważnie jest to stała pensja i ewentualne dodatki lub stawka godzinowa adekwatna do czasu pracy.

W większych firmach i korporacjach znaczenie ma także uzyskane wykształcenie, przeszłość zawodowa oraz zakres kwalifikacji i staż pracy. Im większe możliwości, tym wynagrodzenie bywa lepsze. Aczkolwiek jest to zachowanie wyjątkowe i zazwyczaj dotyczy przedsiębiorstw, które poszukują specjalistów i ekspertów z konkretnej branży.

Jednak oprócz podstawowej pensji zatrudnieni mogą uzyskać dodatki, premie oraz świadczenia socjalne. Są wypłacane za spełnienie sezonowego lub rocznego planu, dodatkowe obowiązki, nadgodziny czy wewnętrzne konkursy.

Na zakończenie trzeba dodać, że przełożony musi wypłacać zatrudnionym przynajmniej najniższą krajową, która ustalana jest na każdy rok. Dodatkowo duże znaczenie ma kwestia, czy przełożony wypłaca identyczne wynagrodzenie w stosunku do zatrudnionych na takim samym stanowisku.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *