Jak mali podatnicy będą rozliczali VAT po nowym roku?

Dodano: 02.04.2013

Od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące metody rozliczania podatku VAT przez małych przedsiębiorców. Do końca poprzedniego roku za małych przedsiębiorców uważało się wszystkie firmy, dla których dochód w ciągu roku nie przekraczał 1,2 mln euro (ok. 5 324 000 zł). Od nowego roku ta suma wynosi 4 922 000 zł. Warto zwrócić uwagę, jakie pozostałe przemiany czekają przedsiębiorców.

Przede wszystkim należy zwrócić rozwagę, że wszyscy mali przedsiębiorcy mogą wywiązywać się ze zobowiązań z Urzędem Skarbowym cztery razy w roku (a nie, jak do tej pory, co miesiąc). Dodatkowo mogą oni skorzystać z metody kasowej (obowiązek kasowy do 90 dni od momentu wydania towaru/usługi). Jednak o swoim wyborze firma musi poinformować urząd skarbowy, do którego przynależy. Główną korzyścią wynikającą z zastosowania metody kasowej jest obniżenie opodatkowania wynikające z wystawianiem faktury lub wpłatą celną.

W związku ze zmianami zastosowanie metody kasowej może stać się niemożliwe. W dużej mierze ze względu na wspomnianą wcześniej zmianą limitów. Nie jest to korzystna wiadomość dla wszystkich małych przedsiębiorców zwłaszcza, że metoda kasowa cieszyła się wielką popularnością.

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *