Jak liczyć rok podatkowy?

Dodano: 02.04.2013

Termin „rok podatkowy” nie jest wyjaśniony w żadnej dedykowanej temu tematowi ustawie. Jednakże ustalone zostały uznane ogólne zasady określania roku podatkowego. Za taki uważa się rok kalendarzowy, czyli 12 miesięcy.

Istnieje jednak możliwość, że sam przedsiębiorca określi rok podatkowy według własnego uznania. Metoda często stosowana przez przedsiębiorców sezonowych. Nie można jednak zapominać, że aby pozwolić sobie na tego typu rozwiązanie trzeba zapisać wszelkie postanowienia w regulaminie lub umowie spółki lub w dokumentach podatkowych.

Nie obejdzie się bez załatwiania formalności w urzędach i instytucjach. Fakt ten należy zgłosić na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem działania firmy lub miesiąc od momentu upływu poprzedniego roku podatkowego (czyli styczeń, jeśli rok podatkowy kończy się w grudniu poprzedniego roku).

W przypadku, kiedy wiadomość ta nie zostanie przekazana, wówczas decyzja o zmianie roku podatkowego nie wchodzi w życie i należy korzystać z dotychczasowego rozwiązania.

Nie ma odstępstw od normy nawet w przypadku, gdy wniosek o zmianę roku podatkowego nie zostanie dostarczony do urzędu w terminie z przyczyn nieleżących po stronie przedsiębiorcy.

Podatnik może również skrócić swój rok podatkowy (mniej niż 12 miesięcy) w przypadku, gdy dopiero otwiera firmę lub w trakcie jej prowadzenia z określonych powodów.

 

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *