Jak długo przechowywać rolki z kas fiskalnych?

Dodano: 02.04.2013

Każdy prowadzący działalność, który zapisuje wszystkie działania na kasie fiskalnej musi archiwizować wszystkie wydruki fiskalne. Po ilu latach można zniszczyć lub zutylizować owe materiały?

Każdego roku korygowany jest czas przetrzymywania wydruków. Obecnie przedsiębiorca powinien posiadać rolki z dwóch ubiegłych lat. Tymczasem wszystkie transakcje zapisane w tym roku muszą pozostać w archiwach firmy przez pięć lat. Odpowiednio po dwóch i po pięciu latach mija ważność sprzedanych lub zakupionych towarów i usług. Podsumowując:

– transakcje do końca tamtego roku – rolki trzeba przetrzymywać co najmniej 2 lata,

– transakcje od 1 stycznia 2013 r. – rolki trzeba przechowywać przynajmniej 5 lat.

Według prawa, przedsiębiorca zmuszony jest do przetrzymywania wszelkiej dokumentacji dotyczącej zatwierdzonych transakcji kupna i sprzedaży, aby umożliwić weryfikację organom podatkowym. To znaczy przez dwa/pięć lat trzeba być przygotowanym na pokazanie wszelkich wydruków fiskalnych za lata ubiegłe. W chwili, gdy podatnik nie jest w stanie przedłożyć niezbędnych dokumentów może spodziewać się postępowania wyjaśniającego oraz surowej kary grzywny.

Trzy lata temu rozpoczęto nowelizację ustawy, z której przeczytać można dokładne i szczegółowe wytyczne dotyczące rejestracji i fiskalizacji każdej transakcji w sposób czytelny. Każdy prowadzący działalność gospodarczą musi przestrzegać postanowień i ustaleń.

 

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *