Inwestycja w monety bulionowe – czy to się opłaca?

Dodano: 29.04.2016

Złoto od tysięcy lat uznawane jest za jedyną, pewną inwestycją. Coraz więcej osób dostrzega korzyści płynące z tej formy lokowania majątku, kupując złote sztabki, monety bulionowe i kolekcjonerskie, a nawet diamenty czy wyroby ze srebra. Jak inwestować w złoto? Czy inwestycja w złote monety bulionowe może przynieść zysk?

monety bulionowe

W złoto inwestują  już nie tylko osoby szukające alternatywnych form oszczędzania czy kolekcjonerzy, ale także najwytrwalsi gracze giełdowi, którzy dywersyfikację form oszczędzania uważają za pewne zabezpieczenie na każdą, nieoczekiwaną sytuację. Ta chęć zabezpieczenia się przed nieoczekiwanymi sytuacjami na rynku wynika oczywiście z rosnącej niepewności co do stabilności światowej gospodarki – złoto bowiem lepiej znosi kryzysy ekonomiczne i zawirowania na rynkach finansowych. Jest też świetnym zabezpieczeniem przed inflacją. Jak, i w co, inwestować?

Złoto inwestycyjne

Złoto było niegdyś podstawą systemów monetarnych i gospodarczych narodów całego znanego świata. Na gruncie wyrabianych ze złota monet opierał się niegdyś handel, a wyrabiane ze złota przedmioty stanowiły o czyimś bogactwie i pozycji społecznej. Złoto bez wątpienia nadal w kulturze kojarzy się z dostatkiem, zamożnością i bezpieczeństwem. I choć dziś obracane w powszechnym obiegu monety i banknoty nie wyrabiane są ze złota, to kruszec ten  w gospodarkach całego świata nadal odgrywa niezwykle istotną rolę, chociażby w kontekście jego lokowania w bankach centralnych. Wyroby ze złota, takie jak sztabki czy monety bulionowe, nadal wykorzystywane są w kontekście inwestycyjnym. I choć zakup złotych sztabek wydaje się być najpopularniejszy, inwestowanie w złote monety bulionowe nie jest wcale gorszym rozwiązaniem – forma nie ma tak naprawdę większego znaczenia, liczy się jakość wyrobu i aktualny kurs.

Złote monety bulionowe

Złoto inwestycyjne produkowane jest w różnorodnych formach. W przypadku inwestowania w złote monety bulionowe (zwane także monetami inwestycyjnymi) warto pamiętać, że istnieje różnica pomiędzy monetami bulionowymi a kolekcjonerskimi. Te pierwsze są bowiem jedynie nośnikiem złota, a ich obrót wiąże się z celami przede wszystkim inwestycyjnymi. Są produkowane seryjnie, mają określoną próbę, a ich wartość zależy od ceny złota na rynku. W odróżnieniu od monet bulionowych, wartość monet kolekcjonerskich wynika głównie z cech historycznych lub wartości kolekcjonerskiej – obrót takimi monetami w kontekście inwestycyjnym wymaga więc dużej wiedzy, czasu i zaangażowania. Warto także pamiętać, że zgodnie z polskim prawem (art. 121 ustawy o VAT) monetę można uznać za złoto inwestycyjne jeśli ma ona próbę co najmniej 900 (co oznacza minimum 90% czystego złota w stopie).

Złoto – dobra inwestycja

Z inwestycją w złoto nie wiąże się także ryzyko kredytowe, bowiem złote monety bulionowe zawsze będą coś warte. Na rosnące ceny złota wpływa także wzrost popytu – coraz więcej inwestorów jest zainteresowanych dywersyfikacją metod oszczędzania, a bogacące się społeczeństwa azjatyckie – gdzie złoto pełni szczególnie istotną rolę kulturową – coraz częściej w złotych wyrobach lokuje swoje oszczędności. Odporność na inflację, spadek podaży i wzrost popytu, a także rosnąca niepewność co do stabilności światowej gospodarki i przewidywania specjalistów co do stale rosnących cen tego kruszcu sprawiają, że coraz więcej osób korzysta z tej formy inwestycyjnej.

Gdzie kupować złoto?

Rosnące ceny złota to okazja nie tylko dla inwestorów, ale także oszustów. Działające na międzynarodową skalę grupy przestępcze oferują „certyfikowane” sztabki i kuszą licznymi, zamieszczonymi w Internecie ogłoszeniami. Nie wszystko złoto, co się święci! Zakupu wyrobów ze złota, w tym złotych monet bulionowych, dokonać należy jedynie u sprawdzonych producentów i dystrybutorów. W Polsce najbezpieczniej kupować złote sztabki i monety w Mennicy Polskiej, czyli działającego od 250 lat lidera na tym rynku. Mennica Polska jest jedynym w Polsce producentem złotych sztabek, ale zajmuje się również wyrobem monet obiegowych i kolekcjonerskich dla Narodowego Banku Polskiego. Internetowy sklep Mennicy Polskiej i oferta inwestycyjnych monet bulionowych (https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/monety-bulionowe-katalog) zapewnia wygodny i bezpieczny zakup, a oferowane wyroby posiadają w pełni wiarygodne certyfikaty i gwarancję najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *