IKZE: wersja druga poprawiona!

Dodano: 21.10.2013

IKZE, czyli Indywidualne konto zabezpieczenia Emerytalnego, na naszych oczach ulega poważnym zmianom na lepsze zaproponowanym- co ciekawe- przez rząd!

Proponowany pakiet zmian przez wielu przedstawicieli środowiska bankowych, ubezpieczeniowych czy inwestycyjnych jest określany jest mianem kroku we właściwym kierunku, przez niektórych – z dodatkiem „nareszcie!”

Obecnie w IKZE, zachęta do oszczędności jest zupełny brak 19% podatku Belki od zysków kapitałowych z prowadzonych inwestycji. Możliwy do odłożenia rocznie kapitał, to 4 procent swego wynagrodzenia brutto , z górnym limitem wpłat na poziomie 4231 zł

Przy systemie comiesięcznego oszczędzania przez 1 10-cio letni cyklu koniunkturalny i założeniu min 5% rocznej stopy zwrotu, możliwe jest uzbieranie około 546 tys zł (przy założeniu niezmiennej maksymalnej wielkości wpłaty i wpłat na maksymalnym poziomie, oraz bez uwzględnienia inflacji)

Każdą kwotę jaka przelejemy na na konto IKZE, możemy odliczyć od podstawy opodatkowania w deklaracji PIT.

Przykładowo, osoba zarabiająca 3500 złotych brutto, efektywnie zyska na IKZE oddając fiskusowi 302 zł mniej.

Zmiany które 18 września zostały zaproponowane przez ministerstwo Pracy i polityki społecznej znacząco wpłyną na podniesienie atrakcyjności tej oferty.

Pierwszą z nich jest zniesienie procentowego limitu wpłat – każdy chętny będzie mógł wpłacić do 4 tys zł bez względu na poziom swoich zarobków.

Drugą zachęta jest zmiana obecnej zachęty podatkowej i uzupełnienie jej o zryczałtowany podatek dotyczący wypłat zIKZE. Dziś wypłaty są opodatkowane wedle skali 18% , jedna z najnowszych propozycji rządu mówi o obniżeniu tej wielkości do 10% , ale są też jeszcze niższe propozycje schodzące nawet do 5%.

W długiej perspektywie należy pamiętać iż zysk w głównej mierze nie zależy jednak od zachęt podatkowych – one są miłym dodatkiem i swoistą „wisienka na torcie”.

Zysk będzie zależał od wyboru wehikułu inwestycyjnego, partnera który umożliwi i podpowie w jego efektywnym zarządzaniu, lub osobistego zaangażowania.

Wśród profesjonalnych partnerów należy przyłożyć szczególna wagę do doświadczenia i przejrzystości oferty. Jednym z TFI, które charakteryzuje się dużą otwartością na potrzeby klienta jest ING TFI.

 

Autor zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *