GPW rozszerza swoją współpracę zagraniczną o mozambicką giełdę

Dodano: 26.06.2014

Giełda w Warszawie i giełda w Mozambiku (Bolsa de Valores de Mocambique) zawarły memorandum o kooperacji.

W komunikacie wydanym w tej sprawie zawarto, że celem porozumienia jest rozpoczęcie współpracy między dwoma parkietami. Szczególnie, będzie ona polegała na wymianie doświadczeń oraz informacji na temat rynków kapitałowych w Polsce i Mozambiku, a także wsparcia dla przedsiębiorców w budowaniu relacji handlowych.

Szef GPW, Adam Maciejewski wyraził opinię, że w dobie, gdy świat podąża ścieżką globalizacji rynki kapitałowe mają do tego odpowiednie podejście. Rynki istnieją jednak głównie dla gospodarek. Wyraził nadzieję, że współpraca z mozambicką giełdą ułatwi relacje między przedsiębiorcami z obu krajów.

Z kolei prezes Bolsa de Valores de Mocambique, Anabela Chambuca stwierdziła, że giełda w Mozambiku chce czerpać z najlepszych doświadczeń, aby rozwijać lokalny rynek kapitałowy i wspierać ożywienie gospodarcze w kraju. W tym kontekście warszawska giełda stanowi przykład rozwiniętego i pewnego rynku kapitałowego, dlatego też mozambicka giełda liczy na trwały sojusz z GPW.

 

Bolsa de Valores de Mocambique działa od piętnastu lat. Jest instytucją publiczną, nad którą nadzór sprawuje tamtejsze Ministerstwo Finansów. Giełda w Mozambiku zarządza rynkiem papierów wartościowych zarówno w sektorze handlu, jak i rozliczenia transakcji realizowanych na tym rynku. Na tamtejszej giełdzie notowane są akcje, obligacje skarbowe i korporacyjne, a także krótkoterminowe papiery dłużne i udziały uczestnictwa. Kapitalizacja rynkowa papierów wartościowych notowanych na rynku w Mozambiku jest obecnie na poziomie 1,2 mld dolarów.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *