Gdzie inwestuje Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny?

Dodano: 26.08.2014

Wartość aktywów Norweskiego Państwowego Funduszu Emerytalnego jest obecnie wyliczana na 890 mld dolarów. Porównując, nominalna wartość PKB Polski w ubiegłym roku była na poziomie 517 mld dolarów.

Wspomniana wartość aktywów znajdujących się w norweskim funduszu została osiągnięta na koniec czerwca 2014 r. Szacunki portalu Quartz pokazują, że to tyle samo ile łączna rynkowa kapitalizacja trzech największych podmiotów z branży energetycznej tj. firm Chevron, Shell i Exxon. Populacja Norwegi wynosi zaledwie 5 mln osób, dlatego na jednego mieszkańca wychodzi 178 tys. dolarów oszczędności zgromadzonych na największym na rynku finansowym funduszu majątkowym. W przeciągu sześciu lat ma się on rozrosnąć do 1,1 bln dolarów.

Pod koniec czerwca bieżącego roku 61,3 proc. aktywów funduszu stanowią inwestycje w akcje podmiotów aktywnych na giełdzie, 31,6 proc. – obligacje, a 1,2 proc. – nieruchomości. Obowiązująca zasada wyklucza możliwość poczynania jakichkolwiek inwestycji funduszu w Norwegii.

Zgodnie z przyjętą ostatnio nową strategią inwestycyjną, NPFE ma teraz bardziej angażować się na rynku nieruchomości (dotychczas lokował tu najwyżej 5 proc. aktywów) oraz więcej inwestować na rynkach wschodzących.  Agencja Bloomberg poinformowała, że inwestycje w Europie mają zostać ograniczone z 46 proc do 40 proc. udziałów w portfelach.

Dzisiaj 9,9 proc. akcji oraz 13,4 proc. obligacji zgromadzonych w portfelu norweskiego funduszu stanowią papiery rynków wschodzących, Największym z nich, na którym działa fundusz, są Chiny. Stamtąd pochodzi dziś 2,4 proc. aktywów funduszu.

Najnowsze dane pokazują, że w drugim kwartale stopa zwrotu wypracowana przez norweski fundusz wyniosła 3,3 proc. Zysk, jaki wygenerowały inwestycje na rynkach wschodzących to 7,4 proc. Rósł on przede wszystkim dzięki Rosji, Turcji, Indiom i Brazylii. Z kolei rynki rozwinięte przyniosły zysk funduszowi na poziomie 3,7 proc.

Norwegia, mimo że nie należy do Unii Europejskiej przychyla się do sankcji nałożonych na Rosję, przez UE i Stany Zjednoczone. Od ośmiu miesięcy nie doszło do żadnych transakcji funduszu, w które byłyby zaangażowane rosyjskie aktywa.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *